Масло од цимет од кое косата ќе ви расте како луда

Секојдневниот начин на живеење, стресот, загадениот воздух и недоволното време за нега може да предизвикаат косата да ви паѓа и да ги губи квалитетот и густината.

Грижата за косата треба да ви биде приоритет, исто како и негата на остатокот на целото тело. Еден од триковите кои можеме да ги научиме од индијките, кои имаат навистина квалитетна коса, е употребата на масло од цимет за нега.

Овој домашно подготвен препрарат ќе го подобри квалитетот на влакното и ќе го стимулира растот на косата.

Потребни ви се 4 полни лажици кокосово масло, една лажичка мед (испуштете го доколку имате алергија) и една голема лажица цимет (најдобро органски цејлонски цимет).

Растопете го кокосовото масло во сад. Додадете го медот, а потоа и циметот. Оваа количина е доволна за должина до рамениците. Ако имате подолга коса, направете поголема количина.

Делете ја косата како за фарбање со боја и обилно нанесувајте во коренот на косата. Измасирајте го скалпот. Оставете да делува најмалку ва часа. Измијте добро со благ шампон.

Ако сте имале алергиска реакција на некоја од состојките не ја користете оваа маска.

Слични објави

Ни АНА ВИНТУР ни ВИКТОРИЈА БЕКАМ: Оваа жена е моментално НАЈМОЌНА во светот на модата

Igor

Дојдете кај мене, имам подобар поглед! Мадона ги повика Меган и Хари да дојдат во нејзиниот стан, а еве што им нуди! (ВИДЕО)

Еспресо

Хороскоп за 3 јуни 2019: ЛАВОВИТЕ нека го подготват паричникот за полнење!

Igor

МАДОНА СЕПАК СЕ ПОЈАВИ ВО ЕВРОВИЗИСКАТА САЛА: Кој е нејзиниот фаворит?

Igor

Вознемирувачко видео: Бритни Спирс си го скрши стапалото додека танцуваше

Еспресо

Опасни преносители на бактерии од чантичката за шминка

Слободен печат

Остави Коментар

2 × 5 =

Слични објави

Љубовните бродоломи на Џим Кери: Таа беше мојата последната голема љубов!

Еспресо

ПОПУЛАРНИОТ ПЕЈАЧ ПРИЗНАВА: Сакам да ме нарекувате „тоа“

Igor

УЖАСНА СМРТ НА ПОЗНАТАТА ЈУТЈУБЕРКА: Загинала на електричен тротинет

Igor

Омилена кај сите трендсетерки: Кежуал комбинација во која ќе ја поминеме пролетта и летото (ФОТО)

Igor

Меган Маркл ги воодушеви сите со својот опуштен изглед: Повторно им пркоси на кралските правила (ВИДЕО)

Igor

Легендарниот Тарантино на 56 години го доби првото дете

Еспресо