Масла за сјајна коса

Рицинусовото масло е одлично кога ви е потребно нешто за побрзо раснење на косата. Сепак, тоа е прилично масно и лепливо и тешко е да се нанесе на косата, затоа го мешаме со други масла. Кокосовото и бадемовото се добра варијанта. Помешајте еден дел рицинусово масло и два дела кокосово или бадемово масло. Добиената смеса нанесете ја на косата навечер пред да си легнете. Рицинусовото масло посебно добро делува кога е топло, па затоа врз косата ставете капа за туширање и замотајте ја косата со пешкир. Изутрина измијте ја косата со шампон и оставете ја природно да се исуши.

Кокосово масло содржи масни киселини кои имаат антибактериски и и антигабични својства и затоа е посебно добро за здрава кожа на главата. Косата лесно го упива без да остане масен слој на влакното и затоа е добар избор за да го вратите сјајот на косата. Третманот правете го трипати неделно на следниов начин: Измијте ја косата со шампон. После тоа растопете го кокосовото масло и добро нанесете го на косата, особено на сувите и на испуканите краеви. Оставете да делува пет минути и добро исплакнете ја косата.

Маслиновото масло е проверен начин за враќање на сјајот на косата. Потребно е само малку да го загреете пред третманот, бидејќи тогаш липидите подобро се раствораат и косата подобро ги упива. Нанесете го рамномерно на косата, ставете капа за туширање, завиткајте ја косата во пешкир и оставете да стои барем еден час. Потоа измијте ја косата со шампон. Користете го овој третман неколкупати по ред и ќе видите дека косата многу брзо ќе ги поврати виталноста и сјајот.

Слични објави

Регионот бруи за надарената продавачка на мандарини: Погледнете какви фотографии има Кристина на Инстаграм (ФОТО)

Igor

Манекенката Накова едвај ги задржа градите во „топчето“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Стриптизерка падна од шипка висока 6 метри и продолжи да „тверка“ (ВИДЕО)

Еспресо

Ивана Кнез со сензуална лимитирана колекција за роденденот на втори април

Igor

Чизкејк во чаша: Брз и лесен рецепт без матење и печење (РЕЦЕПТ)

Igor

Не се знае која е поубава: Мишел Фајфер и Анџелина Џоли беспрекорни во Вечниот град (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

5 + 18 =

Слични објави

ДАЛИ СТЕ НИМФОМАНКА? Овие 5 знаци ќе ви дадат одговор

Igor

Ѝ беше потрчко на Парис Хилтон, а потоа една ЖЕШКА СНИМКА промени сè!

Igor

Модните комбинации на Иванка Трамп кои вреди да се копираат (ФОТО)

Igor

АСТРОЛОЗИТЕ ТВРДАТ: Меган и Хари ќе добијат дрско и тврдоглаво дете

Igor

Прво ја изневери, а пред девет дена се прошетаа како среќно семејство! Сега актерката се појави без прстен на рака! (ФОТО)

Васко Спасоски

Мелани Грифит повторно на мета на критичарите поради својот изглед: Престара си за тоа! (ФОТО)

Слободен Печат