Малку поинакви печени компирчиња – Почувствувајте го нивниот киселкаст вкус

Овие печени компирчиња имаат интензивен, но специфично интересен вкус кој на многумина ќе им се допадне. Пробајте ги задолжително, нема да зажалите.

Потребни состојки:

– ½ кг поситни компири, исечени на тенки парчиња по должина
– 500 мл оцет (или 250 мл оцет со 250 мл вода за не толку јак вкус)
– Маслиново масло (екстра девствено)
– Сол
– Бибер

Начин на подготовка:

Во тенџерче ставете ги парчињата компири и оцетот. Зовријте ги, потоа намалете ја температурата и пржете ги додека не станат меки кога ќе ги прободете со виљушка, околу 8 минути. Оставете ги да се оладат околу 30 минути. Потоа исцедете ги впијте го вишокот со кујнска хартија.

Загрејте ја рерната на средно висока температура. Наредете ги компирите на обложено тавче во еден ред, ставете повеќе маслиново масло, сол и бибер и пикнете ги да се печат. Печете додека не добијат кафена боја одозгора, односно околу 7 минути, а потоа превртете ги парчињата и печете ги од другата страна уште 5 минути. Сервирајте ги топли.

Слични објави

Трик кој ќе ви помогне да купите градник со соодветна големина

Igor

Ремек-дело: Голите гради на Алесандра Амбросио под млаз вода го срушија Инстаграмот! (ФОТО)

Како во сцена од „Титаник“: Бритни ужива на јахтата

Igor

Вака изгледа поканата за свадбата на деценијата! (ВИДЕО)

Igor

Мусака со тестенини

Слободен печат

ЕДВАЈ ЌЕ ЈА ПРЕПОЗНАЕТЕ: Бремената КИРА НАЈТЛИ прошета на пазар во Лондон без грам шминка (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

19 − десет =

Слични објави

Лила ги научи слониците Дуња и Даела од скопската ЗОО како да позираат! (ФОТО)

Васко Спасоски

Сопствениците на хитот „Señorita“ се бакнуваа на среде улица, а Камила носеше фустан со длабоко деколте! (ФОТО)

Васко Спасоски

Водителката Миа Костова е позитивна на Ковид – 19: Се гледаме за едно 20 дена по улици! (ФОТО)

Васко Спасоски

Анастасија Ражнатовиќ го снимаше Новак Ѓоковиќ како „денса“ во диско! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Нема шанса да го препознаете: Погледнете како изгледа денеска раперот Врчак! (ФОТО)

Еспресо

Се „фатиле“ за врат: Ана Николиќ го посетила Раста во затвор, па морало да реагираат стражарите!

Васко Спасоски