Малку поинаков оброк: Печен карфиол со павлака и кашкавал

Доколку го барате совршениот здрав и вкусен оброк, овој рецепт е токму за вас. Нашиот нов предлог е печен карфиол со кашкавал и зачини.

Потребно е:

– 1 килограм карфиол

– 2 јајца

– 300 грама павлака

– 300 грама кашкавал

– 2 моркови

– 1 цвекло

– зачини

– мајчина душица

– магдонос

Подготовка:

Карфиолот и морковот ставете ги во топла вода да се обарат 5 минути. Во павлаката додадете две јајца, исечкајте мајчина душица и ставете зачини, па измешајте. Исецкајте половина од кашкавалот во форма на линии па ставете го во карфиолот само внимавајте да не се раздели карфиолот.

Карфиолот премачкајте го со павлаката и изрендајте кашкавал. Истот направете го и со морковот. Печете на 200 степени околу 30 минути додека да зарумени.

Пријатно јадење!

Слични објави

Ирина Шајк забележана како излегува од станот на Бредли Купер, но на неа има промена: Дали манекенката е бремена? (ФОТО)

Еспресо

Видео хороскоп 17.09.2019 вторник

Igor

Шерон Стоун се пошегува на сметка на својот љубовен живот: „Тоа е вистинска комедија“

Васко Спасоски

Даниел Кајмакоски ја накити својата елка во Белград, погледнете како изгледа!

Васко Спасоски

Тренд кој го одзема здивот: Со овој впечатлив аксесоар секој стајлинг изгледа феноменално! (ФОТО)

Igor

Доналд Трамп го објасни помилувањето на Лил Вејн и Кодак Блек

Еспресо

Остави Коментар

5 × 4 =

Слични објави

Брускети со путер и лукче кои се топат во уста

Igor

Адријана Лима сакала да биде чесна сестра! Невина влегла во брак со Марко Јариќ, а тој ја изневерил со оваа старлета! (ФОТО)

Igor

ШАКИРА и ПИКЕ ги демантираат гласините: Страсни прегратки на плажа

Igor

Вкусен и сочен колач со кикирики

Igor

РЕБЕКА ПОТВРДИ: Прво го запалиле автомобилот на Сузе, па така изгорел и нашиот!

Васко Спасоски

Водителката Миа Костова му кажа чао на „Бекстејџ“ (ФОТО)

Igor