Лицето не треба да се мие пред спиење

Темелното чистење на лицето е најважната постапка и никако не смее да се прескокнува и да се занемарува.

Но она што никако не би требало да се прави пред спиење е миењето на лицето. Истражување на група американски дерматолози докажало дека тој потег придонесува за стареење на кожата на лицето.  Наведуваат дека кожата, како и целиот организам, има свој биоритам со кој се регулира обновувањето и исфрлањето на клетките од кожата.

Миењето на лицето е идеално да се направи веднаш кога сонцето ќе почне да заоѓа бидејќи кожата почнува да се регенерира кога ќе се стемни. Исто така помадите и маслата многу подобро ќе се впијат и нема да завршат на вашата перница.

Слични објави

Еве како Никол Кидман ја негува својата кожа – Таа се колне во една состојка!

Еспресо

Повторно се собира НАЈСЕКСИ ЖЕНСКИОТ БЕНД на сите времиња

Igor

ПРОНАЈДЕНА ДРОГА ВО КОЛАТА НА РАСТА: Еве колкава казна треба да плати

Igor

Ова дотерано МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ ја „закочи“ улица „Ленинова“

Igor

Маргот Роби се пошегува за Мегзит, а Вилијам само нервозно се смееше (ВИДЕО)

Еспресо

Елтон Џон: Учев повторно да одам и носев пелени, имам уште многу малку време! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

16 − 6 =

Слични објави

Ќе ви се заврти во глава: Откриен колкав е хонорарот на Луна во „Задруга“ (ВИДЕО)

СОВРШЕНА ВЕНЧАНИЦА: Овој модел ѝ стои на секоја невеста, без разлика на обликот на телото (ФОТО)

Igor

Мадона има антитела на коронавирус: Ќе одам да вдишам воздух со ковид-19

Еспресо

Ирина Шајк ги распамети мажите околу неа со своето играње! (ВИДЕО)

Еспресо

СИГУРЕН ВО СВОЈАТА ОДЛУКА: Џорџ Клуни нема да му биде кум на кралското бебе

Igor

БРУКЛИН РАСКИНА, Викторија и Дејвид Бекам пресреќни поради тоа

Igor