Лицето не треба да се мие пред спиење

Темелното чистење на лицето е најважната постапка и никако не смее да се прескокнува и да се занемарува.

Но она што никако не би требало да се прави пред спиење е миењето на лицето. Истражување на група американски дерматолози докажало дека тој потег придонесува за стареење на кожата на лицето.  Наведуваат дека кожата, како и целиот организам, има свој биоритам со кој се регулира обновувањето и исфрлањето на клетките од кожата.

Миењето на лицето е идеално да се направи веднаш кога сонцето ќе почне да заоѓа бидејќи кожата почнува да се регенерира кога ќе се стемни. Исто така помадите и маслата многу подобро ќе се впијат и нема да завршат на вашата перница.

Слични објави

Мадона имала детство полно СТРАДАЊЕ и БОЛКА, а овие податоци не сте ги знаеле!

Igor

Девојката на Бред Пит во провокативно издание: Прескрасната Никол Португалски ги остави обожавателите без зборови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Каков блам: Нејзиниот дечко целосно ја посрамоти (ФОТО)

Igor

По сексот во базенот, руската убавица се закани дека ќе објави детали од бракот со кралот: „Ќе биде болно“ (ФОТО)

Igor

ВИДЕО: Ја критикуваа поради лаги и стереотипи, но „Емили во Париз“ добива и втора сезона

Васко Спасоски

Зарем е можно вака да изгледа: Први фотки на Камерон Дијаз по породувањето (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

четири × четири =

Слични објави

ЗА РЕЛАКСИРАЊЕ: Пијалак кој ќе ве ослободи од напнатоста во мускулите (РЕЦЕПТ)

Igor

Пред да стане пејачка, Гоца Тржан работела нешто сосема друго: Таа откри како живеела од тоа! (ФОТО)

Васко Спасоски

ФОТО | Кеба објави „испотено“ селфи со драматичен опис: „За прв пат почувствував земјотрес во сауна“

Еспресо

Роман Абрамовиќ и ова лето не ја заобиколи Хрватска: Со луксузната јахта стигна во Дубровник

Еспресо

Ова не ти е „Пајнер“: Водителот Миро Кацаров се скара со бугарска старлета во емисија (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Џенифер Анистон објави фотка со кучето, сите гледаат во нејзините нозе (ФОТО)

Igor