Лесен и посен ручек – Печен зеленчук со просо

За денес подгответе брз, лесен и посен ручек за целото семејство…

– 1 модар домат

– 1 тиквичка

– 2 црвени домати

– 2-3 зелени пиперки

– 1 шоља варено просо

– зачини сол,бибер,босилек,може и лук во прав

– 1 шоља млеко, можете и некое растително млеко ако сакате посно јадење

– по желба кашкавал, моцарела, сирење – доколку не сте за посна варијанта

Зеленчукот се мие, се сецка на кругови и се реди во помал подмачкан со зејтин плех.

Вареното просо се меша со млекото и зачините и се посипува врз зеленчукот. Се затвора со алуминска фолија и се пече во рерна околу 20 мин на 200 степени. Потоа се трга фолијата и се допекува уште 10 мин да фати коричка. Ако сакате можете да ставите и рендан кашкавал или моцарела доколку обожувате сирења.

Слични објави

Ниту родителите не би ја препознале: Антониа Гиговска го промени изгледот! (ФОТО)

Еспресо

Славната холивудска дива повторно помина ноќ зад решетки (ФОТО)

Igor

Авалон го прекина договорот со Дупер – ПРИЧИНАТА ќе ве изненади

Igor

НЕ САКАА НИТУ ДА СЕ ПОГЛЕДНАТ: Принцовите Вилијам и Хари КОНЕЧНО на исто место, Кејт и Меган одалечени со метри (ФОТО)

Igor

Анџелина Џоли го преболи Бред Пит и почна да излегува со други мажи! (ФОТО)

Igor

Синот на Шварценегер е негова копија! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

11 − 1 =

Слични објави

Бали Бег во агонија: Купил вила од 2,5 милиони евра му се закануваат дека ќе му го киднапираат детето (ФОТО)

Васко Спасоски

Дуа Липа настапи во Севиља и го покажа задникот! (ФОТО)

Igor

Ким Кардашијан ги шокираше фановите со големината на својата бања! (ФОТО)

Еспресо

Џеј Ло била бездомник и купувала по парче пица на ден, денес живее во свила и кадифе, а минатото никогаш не го заборави (ФОТО)

Еспресо

Александра Грант за почетокот на врската со Кијану Ривс: Тоа беше фасцинантно! (ФОТО)

Еспресо

Лумперајка од тераса: Аца Лукас одржа концерт за своите соседи, се пееше до долго во ноќта! (ВИДЕО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian