Козметички третмани со кафе во домашни услови

Кофеинот денеска успешно се применува во производство на најразлични козметички производи, особено оние наменети за поттикнување на циркулацијата.

Но, што велите да употребите кафе за козметички третмани во домашни услови.

Ова се три наши предлози:

Тоник за кожа – Со памук нанесете свежо сварено кафе на лицето и масирајте со кружни движења. Ќе постигнете изедначување на тенот. Исто така може да ставите кафе во калапи за мраз и да го масирате лицето со една коцка секој ден.

Маска за темна коса – измешајте две жолчки, мала лажичка рум, две лажици топла вода и додајте една лажичка мелено кафе и малку маслиново масло, Нанесете на косата, оставете да делува 5-10 минути и измијте со топла вода.

Антицелулитен третман – измешајте мелено кафе со гелот за туширање што обично го користите. Масирајте ги зоните на телото каде имате целулит. Истуширајте се со млака вода.

Слични објави

Почина познатиот актер: Неговото срце запрело на ОТВОРЕН ПАТ

Igor

Тестовите позитивни! Принцот Чарлс има коронавирус!

Еспресо

Одбиена жалбата на Џони Деп во случајот против списанието „Сан“

Еспресо

Србите лути, Италија благодарна: Кое е СТРУЧНОТО ЕВРОВИЗИСКО ЖИРИ на Македонија?

Igor

Нанесете МАТ КАРМИН без ризик за сушење на усните и нивно пукање

Igor

Се ожени ГЕРЕТ БЕЈЛ: Семејството на невестата не било покането на свадбата

Igor

Остави Коментар

2 × оне =

Слични објави

ФОТО: Запознајте ја Ивана Битолкоска, битолчанката која го одзема здивот на секој маж во нашата земја!

Васко Спасоски

Заборавете на Рита Ора и Дуа Липа: Оваа албанска пејачка е „бомба“ во вистинска смисла на зборот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Милош Биковиќ е најплатен актер во Русија: Објавено е колку заработува за само едно снимање!

Еспресо

Никол заблеска во латекс комбинезон – Фановите ја осудија дека била под нож (ФОТО)

Еспресо

ФОТО: Пинк ја прослави 15-годишнината од бракот со емотивни фотографии

Еспресо

Нема подобар задник на македонската естрада: Љупка веќе ја нарекуваат македонската Џенифер Лопез (ФОТО)

Igor