КОНЕЧЕН ОДГОВОР: Дали е поздрава туната или сардината?

Конзервираната риба е доста популарен оброк, но дали некогаш сте се запрашале колку е нутриционистички исправна?

Некогаш, особено во време на постите, во денови кога е дозволена риба, конзервираните туна или сардина се одличен извор на протеини. Но, што е поздраво од нив двете?

Туната содржи мала количина жива во себе, која е занемарлива за да може да наштети. Проблемот се појавува ако ја консумирате туната секојдневно, па дури и повеќе од еднаш во денот. Но, за да дојде до реално труење со живата од туната, треба да се изеде навистина преголема количина.

Една конзерва туна содржи околу 18,11 микрограми жива, а дозволен внес е по 1,6 микрограми по килограм телесна маса неделно. Во зависност од каде потекнува може да содржи помалку или повеќе жива.

Наспроти тоа, една конзерва сардини содржи и до 10 пати помалку жива и оваа бројка е константна. Од друга страна, туната е побогата со витамин К, во однос на сардините.

Ако сакате риба, а единствена опција ви е конзервираната, тогаш поздрава варијанта е сардината, поради содржината на токсини во неа.

Слични објави

Раде Шербеџија откри како со сопругата ги поминуваат деновите во самоизолација

Еспресо

Марија Шерифовиќ потврди дека ќе роди бебе: Ако биде женско, ќе биде бандит како мене! (ФОТО)

Васко Спасоски

Брз и лесен колач со чоко-лешник крем и кокос (РЕЦЕПТ)

Igor

Овие три хороскопски знаци изневеруваат најчесто и најмногу

Igor

УПС, ѝ испаднаа ГРАДИТЕ: Фустанот на манекенката два броја поголем? (ФОТО)

Igor

Пред пет години ме сретна мене и не зажали: Мартин од „Некст тајм“ денеска има добра причина за славење! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

8 + 17 =

Слични објави

Балканската ѕвезда Дино Мерлин стана дедо!

Еспресо

Деа Ѓурѓевиќ гордо ги покажа своите лузни – Многу луѓе во светот гордо ги носат, зошто не и јас?

Igor

Како од бајките: Погледнете каков роденден им приреди Карлеуша на двете ќерки (ФОТО)

Igor

ГРОЗЈЕТО штити и од најтешките болести! Може да го препороди вашето тело!

Igor

Мајка на три деца а изгледа толку добро – Погледнете ја Анабела во бикини (ФОТО)

Igor

Семејството откри: Катрин Денев доживеала мозочен удар

Igor