Колку време мажот треба да „ИЗДРЖИ“ во сексот за да бидат задоволени двете страни?

Еден час? Половина час? 15 минути? Колку би требало сексот да трае, поточно колку мажот би требало да „издржи“ за односот да им донесе задоволство и на двете страни?

Дали времето воопшто треба да биде фактор за мерење на успешноста на сексуалниот однос? Науката се обидела да одговори на овие неколку прашања со цел да ни даде неколку бројки според кои би можеле да се водиме.

За поголемиот дел од мажите, сексот трае кратко. Според истражувањата, од моментот на пенетрација до оргазмот на мажите им се потребни помеѓу 4 и 7 минути, во најдобар случај 10 минути. Но, за жените ова време е прекратко. Експертите сметаат дека вистинската мерка за жените е помеѓу 7 и 13 минути. Според мислењето на сексуалните терапевти, 7 минути е во ред, додека 13 минути се крајниот посакуван резултат каде што и двете страни ќе бидат целосно задоволни.

За квалитетен сексуален однос, кој ги задоволува и двете страни, експертите советуваат:

1. Не ја игнорирајте предиграта – Повеќето жени сметаат дека предиграта би требало да трае многу подолго, додека мажите често ја игнорираат. Нежно потсетете го вашиот партнер дека и таа е важен дел од сексуалниот однос. Додека мажите се визуелни типови и допирот најчесто не им е потребен, жените сепак преферираат стимулација со допир која максимално ќе ги возбуди.

2. Разбудете ја вашата авантуристичка страна – Секој пар во својот сексуален живот треба да вложи што повеќе флексибилност и фантазија бидејќи на тој начин сексот ќе биде многу подобар и ќе трае многу подолго од просекот.

Слични објави

Ѕирнете во луксузниот дом на Новак и Јелена Ѓоковиќ проценет на 9 милиони долари (ФОТО)

Igor

ПОПУЛАРНАТА СУЛТАНКА во Кан го „прошета“ совршениот задник на црвениот тепих (ФОТО)

Igor

Направете ги набрзина: Посни полнети бомбици со кокос

Igor

Згодната Бјанка ужива на Сицилија (ФОТО)

Igor

7 трикови со кои ЗАГАРАНТИРАНО ќе го привлечете машкото внимание!

Igor

ПАМЕЛА ОТКРИВА: Што е нејзин главен адут во заведувањето на мажите? (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

пет × 4 =

Слични објави

Кејт Мос потрошила околу 750.000 евра на кокаин! Сега ги негира тврдењата

Igor

Вил Смит од шега го снимал прегледот! Докторите му откриле опасна работа во стомакот! (ВИДЕО)

Igor

Од „Очајна домаќинка“ до затвореничка – Фелисити Хофман во затвор (ФОТО)

Igor

Речиси како Бил Гејтс: Овој актер нема да им остави богатство на децата по неговата смрт!

Еспресо

Лејди Гага: Не сфатив што се случува, целото тело ми беше како камен

Igor

Ќерката на Цеца го прослави роденденот на Миконос (ФОТО)

Igor