Колку јагоди и цреши дневно смеат да се изедат?

Црешите и јагодите можат да се консумираат во многу комбинации. Корисни се за имунитетот и содржат многу витамини, но многумина не се сигурни колку јагоди и цреши можат да се изедат на дневна основа без да има последици за здравјето.

Јагодите не се препорачливи за луѓе кои имаат проблеми со вишок килограми или восок холестерол и триглицериди во крвта. Но дури и да немате здравствени проблеми, треба да се обрне внимание колку јагоди дневно ќе изедете.

Лекарите препорачуваат да ги консумирате само онолку колку што може да ви собере раката, без додаток на шеќер и само 2-3 пати неделно во периодот меѓи 17 и 19 часот поладне.

Сличното важи и за црешите. Од овие плодови поздрави се потемните плодови бидејќи имаат поголемо антианемиско дејство.

Пред да ги консумирате треба добро да ги измиете под млаз ладна вода. Лекарите препорачуваат дека иделана дневна доза е една чаша цреши дневно, додека поголемите количини можат да предизвикаат проблеми со варењето.

Слични објави

Дојде, виде и победи: Биба Додева ги собра наградите на „Охридски трубадури“

Igor

Ким и Кендал Кардашијан се избламираа: Кога ги изговорија овие зборови, цела сала им се смееше (ВИДЕО)

Igor

Емина Јаховиќ (Emina Jahović) променила 30 дадилки за нејзините синови, бидејќи ниту една од нив не ѝ се допаднала!

Васко Спасоски

Најмладата милионерка облечена само по чорапи на себе! (ФОТО)

Igor

ПЕЈАЧКАТА РЕДОВНА КАЈ БАЈАЧКИ: Поради црна магија ѝ се распаѓа бракот и не може да ослабне

Igor

Хелена Роза за „Ексклузив“: Црвенковски ме покани во неговата спална соба

Igor

Остави Коментар

седумнаесет − тринаесет =

Слични објави

ПОГЛЕДНЕТЕ како девојката на РОНАЛДО блесна во Кан (ФОТО)

Igor

Модната колекција на Divaio пролет-лето 2019, наменета за мажи со стил

Igor

Меган Фокс прозборе за врската со раперот: Ние сме две половини на иста душа

Еспресо

Анастасија од Цеца доби на подарок автомобил вреден 73.000 евра, но не смее да го вози! (ФОТО)

Васко Спасоски

Анастасија открива зошто НЕМА ДА СНИМИ дует со мајка ѝ Цеца

Igor

Манекенката Дејана ја заскокотка фантазијата на мажите (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian