Колку долго варените јајца можат да стојат пред да се расипат?

Важно е да знаете колку всушност варените јајца можат да издржат пред да се расипат.

Најдобра солуција е да ги чувате во фрижидер. Така можат да издржат и една недела без да се расипат. Меѓутоа, ако го излупите јајцето, без оглед како го чувате, пожелно е да го изедете истиот ден.

Јајцата се чуваат на температура од 4 степени Целзиусови или на помала, во оригинална (картонска кутија), на полица што е во фрижидерот, а не на вратата и што подалеку од храна со силен мирис. Не се препорачува замрзнување на варените јајца.

Центарот за контрола и превенција на болестите јасно истакнува дека секоја храна што се чува два часа надвор од фрижидер веќе е расипана, а тоа важи и за варените јајца. На ова треба особено да се обрне внимание ако варените јајца се чуваат во многу топли простории или близу до извор на толлина. Тогаш се смета дека се расипани после само еден час.

Затоа кога ќе ги служите обоените јајца за Велигден, мора да водите сметка да не бидат повеќе од два часа надвор од фрижидерот.

Слични објави

ЕРОС РАМАЦОТИ се разведува: Тоа беа прекрасни 10 години

Igor

Нема да ви се верува! Погледнете каква жена има најубавиот Арап на светот! (ФОТО)

Igor

Видео хороскоп 1 јули 2019, понеделник

Igor

Пред 14 години го воодушеви светот, а вака изгледа денес Лола од серијата „Un paso adelante“ (ВИДЕО)

Igor

Чилеанка дојде до генијална идеја како да го продава својот мед па го нарече „Мел Гибсон“ – Актерот подготви тужба

Еспресо

Запознајте ја УБАВИЦАТА од КУМАНОВО, која ги освои светските модни агенции

Igor

Остави Коментар

12 + 4 =

Слични објави

Заврши 11 сезона на „Еден на Еден“: Во последната емисија ќе ја видите екипата на едрење по грчките острови! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Вистинското лице на Иванка Трамп: Нејзината најдобра другарка откри дека е многу лицемерна

Еспресо

АДЕЛИНА ТАХИРИ објави ФОТОГРАФИЈА со која ќе ве остави без здив (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

КОМИЧАРКАТА БРУТАЛНА: Еден ден по породување изгледате како мене, не како Меган

Igor

Пи­леш­ко во до­ма­тен сос (РЕЦЕПТ)

Igor

ЦЕЦА СЕ ВРАТИ ВО ЖИТОРАЃА: Еве како изгледа куќата во која растела (ФОТО)

Igor