Колку долго треба да трае сексот за жената да биде тотално задоволена?

Истражувањата докажаа дека просечното траење на сексот е помеѓу 5.5 и 7.5 минути. Но, дали тоа е доволно за жената максимално да ужива во сексот?

Неколку студии потврдиле дека кај повеќето парови сексот трае помеѓу 5.5 и 7.5 минути, без предигра, која е важна за целосно сексуално уживање.

Со оглед на денешниот брз ритам на животот, не е чудно што уживањето во интимните моменти со партнерот се сведува на неколку минути, но следниот податок би требало да ги мотивира паровите за разменувањето на нежности и сексуални односи со саканата личност да не го сведат само на механичка рутина и брза акција.

Имено, за да бидат целосно задоволени и максимално да уживаат во сексот, жените сакаат самиот сексуален чин да трае подолго.

Истражувањето во магазинот „Journal of Sex Research“, открило дека жените сакаат предигра која ќе трае 11 до 13 минути, а потоа 14 до 16 минути сексуален однос од моментот на пенетрација.

„Секогаш ги поттикнувам паровите да уживаат во што подолга предигра пред самиот секс. Колку е подолга предиграта, толку ќе биде поголема возбудата и полесно ќе постигнете оргазам“, советува сексуалниот и брачен терапевт, Иан Кернер.

Слични објави

Потребни ви се 4 состојки и само 10 минути и вашите Баунти чоколадца се готови

Igor

Сите зјапаат во деколтето на Марјана, но таа има задник за чиста десетка (ФОТО)

Igor

Рита Ора облече црвен џемпер со дупки, а под него… (ФОТО)

Васко Спасоски

СЕВЕРИНА ја запали Струмица: „Благодарам Македонија!“ (ФОТО)

Igor

Ентони Хопкинс знае да се забавува дома, а има и одлично друштво! (ВИДЕО)

Еспресо

Најчудните барањa на светските ѕвезди: Ријана бара тепих со леопард принт, Лејди Гага постер од Дејвид Боуви

Еспресо

Остави Коментар

пет × 3 =

Слични објави

Добро искомбинирани бои и две машнички во косата – Цеца го прифати предизвикот (ФОТО)

Еспресо

Без шминка, филтери и фотошоп: Цеца го покажа своето ВИСТИНСКО ЛИЦЕ! (ВИДЕО)

Igor

Борис Новковиќ објави фотографија од осуммесечната ќерка Си

Слободен Печат

Ноле како мало дете: Погледнете што му правеше на заспаниот Горан Иванишевиќ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Водителот проговори за тешката болест: Станал татко, а подоцна дознал дека боледува од рак! Колешка му го спасила животот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Српскиот рапер Вук Моб запроси новинарка на негов настап (ВИДЕО)

Васко Спасоски