КОЈА СИ ТИ: Два типа на жени според начинот на доживување оргазам

Оргазмите може да бидат повеќекратни или еднократни. Теоретски, секоја жена може да доживее повеќекратни оргазми, но во пракса нештата не се баш такви.

Постојат и оние жени кои после едниот оргазам треба да одморат, за да продолжат, а има и такви кои по првиот, веќе не можат да имаат втор оргазам таа вечер.

Некои жени можат веднаш да продолжат со акција и да го одржат нивото на возбуда и страст. За други тоа е многу тешко. Па, според тоа, постојат два типа жени:

„Peak“ тип – оргазмот е краткотраен, но интензивен, а потоа опаѓа возбудата. Најчесто овој тип жени не доживуваат повеќекратни оргазми.

„Plateau“ тип – оргазмот е долг, со средна интензивност, доаѓа во повеќе наврати, а возбудата е долготрајна.

Сепак, многупати ова зависи не само од жената, туку и од тоа каков е перформансот на партнерот, но и дали таа е заинтересирана само за сексот или пак има емоции кон него.

Поради ова не може да се каже дека жените се строго поделени на овие два типа, односно секоја може со еден партнер да биде „peak“, а со друг „plateau“. Некогаш дури и промената на позата може да придонесе да се случи овој премин.

Слични објави

Мила Јововиќ во изолација, а нејзината порака е важна: Актерката покажа како го поминува времето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Српската пејачка Сека брои ситно до породувањето, а погледнете какво специфично име смислила за бебето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Погледнете ексклузивни снимки: Елена Велевска во новиот спот како Моника Белучи (ВИДЕО)

Васко Спасоски

МОЖЕТЕ ЛИ ДА ПОГОДИТЕ КОЈ Е? Овој актер го смени личниот опис поради новата улога

Igor

Оскаровката сосема искрено: Што ќе ми е маж во животот?

Igor

Прво во Грција, па сега во Монте Карло: Дара Бубамара ги запали социјалните мрежи (ФОТО)

Остави Коментар

два + 1 =

Слични објави

Модно промашување на Сара Џесика Паркер: Никого не остави рамнодушен, но НЕ во позитивен контекст

Igor

Јелена Карлеуша во СЕКСИ ИЗДАНИЕ брутално искрена: Те сакам мамо, НЕ МИ МОЖАТ НИШТО! (ФОТО)

Igor

Испиено лице, тенок струк и остри црти на лицето: Сличноста меѓу Донатела Версаче и нејзината ќерка ќе ве шокира! (ФОТО)

Еспресо

„Не сакам врска“: Сиа открила на кој музичар му понудила секс без обврски! (ФОТО)

Васко Спасоски

НАРЦИС ИЛИ ОШТЕТЕН? Вашиот тип на маж открива многу информации и за вас

Igor

И Калиопи почна да изненадува: Пејачката објави фотка со деколте до папок (ФОТО)

Васко Спасоски