Која храна предизвикува создавање на акни

Мозолчињата и акните можат да настанат поради многу различни фактори, но доколку подолго време не можете да ги отсраните, поведете сметка на исхраната.

Ако имате проблеми со акни и со мозолчиња, избегнувајте ги овие намирници.

Шеќери – намалете со консумирање слатки работи и газираните сокови.

Алкохол – алкохолот, особено жестоките пијалаци за кратко време можат да ја влошат состојбата на вашата кожа. Затоа намалете со консумација на алкохол.

Млечни производи – освен што можат да предизвикаат проблеми со варењето, млечните производи можат да бидат и причина за создавање мозолчиња.

Преработено месо – шунката, колбасите, сувомесните производи како и брзата храна се погубни за кожата.Намалете го нивното внесување во организмот на минимум.

Белиот леб и тестенините заменете ги со житарки.

Избегнувајте пржена храна и обидете се повеќе да јадете варена храна.

Храната пржена во длабоко масло не е добра ни за вашата фигура ни за вашата кожа, избегнувајте вакви оброци и преферирајте варена храна.

Јадете повеќе овошје, зеленчук, црвено месо, житарки и брзо ќе ја забележите разликата на вашата кожа.

Слични објави

„Висина“, „силикони“, „родена“: Погледнете што најчесто бараат луѓето на „Гугл“ за Лила Филиповска (ФОТО)

Igor

Шерон Стоун: „Ме удри гром, одлетав преку целата кујна и удрив во фрижидерот – среќна сум што преживеав“

Еспресо

На Инстаграм ја следат повеќе од милион луѓе, кога ќе ги видите фотографиите ќе ви стане јасно зошто

Еспресо

Хејли Бибер ги избледе веѓите за насловната на „Вог“ (ФОТО)

Еспресо

Принцот Џорџ наполни 7 години: Палатата сподели нова фотографија од славеникот (ФОТО)

Еспресо

Врескале на цел глас и кршеле чаши: Луна Џогани и Марко Миљковиќ се расправале среде дискотека (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

оне × 5 =

Слични објави

Го наследила талентот од татко ѝ: МИНА ЈОКСИМОВИЌ го покажа талентот, ќе се наежите кога ќе ја слушнете (ВИДЕО)

Igor

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП: Биковите се повлекуваат во себе, Раковите се збунети

Igor

Вака изгледа поканата за свадбата на деценијата! (ВИДЕО)

Igor

Актерката Нина Деан кажа „Да“: Наскоро ќе се оствари и како мајка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Шварценегер донираше 3 милиони за децата на кои им е скратен оброкот поради коронавирусот (ВИДЕО)

Еспресо

Тенисерот ја остави, а сега е во врска со 7 години помлад – Пејачката објави фотка поради која се прашуваме: Дали се реални?

Еспресо