Која е тајната на совршената домашна пица?

Некои од нас преферираат пица од ресторан, а некои се колнат дека како што можеме самите дома да ја подготвиме, не може ниту еден ресторан.

Постојат многу теории околу тоа што е клучно за совршена пица. Според едни, тоа е моцарелата која се користи, според други тајната е во сосот од домати, а некои веруваат и дека клучен е рецептот за тестото.

Но, според пица-мајсторите, клучна е температурата на која се пече. Сигурно сте забележале дека во електрична печка не можете да постигнете печење како што се случува во фурните во италијанските ресторани.

Причина за тоа е константната висока температура од околу 330 степени Целзиусови. Температурата рамномерно се распределува врз површината на пицата и ја пече за неколку минути.

Во домашни услови треба да ја загреете рерната на 230 степени, но имајте предвид дека кога ја отворате за да ја ставите пицата, дел од топлината се губи и поради тоа треба да печете доста подолго отколку во фурна.

Слични објави

Пеколот започна по свршувачката! Толерирав поради бременоста, се будев целата во пот! (ФОТО)

Igor

Раперот Канје Вест тврди дека бил заболен од Ковид -19 и открива како се излечил!

Васко Спасоски

Што ќе каже фудбалерот Лука Јовиќ на ова: Неговата сопруга, манекенката Софија се почести со прстени од 30.000 евра!

Васко Спасоски

Видео хороскоп за 12 јули 2019, петок

Igor

Излезе од психијатрија: Популарната ѕвезда никогаш не изгледала полошо

Igor

Нов дует на македонската естрада по подолго време: Дани и Пеце пеат за крајот на овој свет! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

дваесет − 6 =

Слични објави

Конечно и се исполни желбата: Атиџе од „Медена земја“ ја сними својата прва песна „Покрај река Брегалница“ (ФОТО)

Васко Спасоски

ФОТО: Денес не би ја препознале – Во 90-те важеше за една од најубавите актерки, но потоа болеста си го направи своето…

Еспресо

Новата љубов на Деми Ловато! (ФОТО)

Igor

Нови детали за Турчинот кој го уби Шабан Шаулиќ!

Igor

Многумина мислат дека не вреди толку: Дали и вам ви се допаѓа фотографијата за која Ким бара 10 милиони?

Igor

Синот на Синди Крафорд на лицето го истетовира зборот „несфатен“: Неговиот одговор зошто го направил тоа е прилично конфузен (ВИДЕО)

Еспресо