Кои производи не треба да се замрзнуваат

Дури ни најискусните домаќинки не ги знаат сите правила на замрзнување на храната, а пред сè, кои производи можат да се ставаат во замрзнувач, а кои не е препорачливо да се замрзнувааат.

Овие производи не би требало да ги замрзнуваме:

Млекото – тоа станува згрутчено кога ќе се одмрзне (но, во ред е за готвење).

Добро испржена храна – по одмрзнувањето, крцкавиот слој ќе се претвори во кашеста маса.

Павлака – може да се користи за готвење, но течниот дел ќе се одвои веднаш по замрзнувањето.

Храната со прелив од трошки (презла) – ќе ја изгуби цврстата текстура.

Слични објави

Сузана Гавазова како Карди Би! Прво идат градите, па после таа… (ВИДЕО)

Igor

И Ема Стоун не издржа: Ја откажа венчавката поради коронавирусот

Еспресо

Рита Ора целосно гола на Инстаграм (ФОТО)

Еспресо

Кијану Ривс првпат во јавноста со девојка: Дали верувате дека Александра е помлада од него?

Igor

Пејачката Милица Тодоровиќ откри дека имала секс со Петар пред да дојдат во емисија (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Прв Велигден без тато Коби, да плачете од милина и тага поради овие сцени во домот на семејството Брајант (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

9 − 9 =

Слични објави

Три хороскопски знаци со најлоша среќа во месец ноември

Igor

Сосетката на Брена раскажа како пејачката со нож упаднала во нивната куќа!

Васко Спасоски

За жените со светол тен: Како да нанесете бронзер?

Igor

Три популарни бои за коса кои ќе ја одбележат пролетта

Igor

ЖИВОТНА ДРАМА НА ПОЗНАТАТА ПЕЈАЧКА: Ѝ се слошило и го изгубила видот

Igor

Пее, растура, а кога ќе видите како изгледа… Љупка Арсовска е нова пејачка на естрадата за која допрва ќе слушнете сите (ВИДЕО)

Igor