КНЕДЛИ ОД СПАНАЌ: Вкус кој нема да го заборавите (РЕЦЕПТ)

Домашните кнедли со спанаќ можете да ги јадете во супа, како прилог на други јадења или пак, само со сос и пармезан како главно јадење.

Потребни состојки:

400 гр сув леб
200 гр замрзнат спанаќ
3 јајца
100 мл млеко
20 гр путер
2 главици сецкан кромид
Малку лук во прав
100 гр пармезан
Една коцка зеленчуков бујон
Презла
Сол и бибер

Подготовка:

Брикетите смрзнат спанаќ ставете ги во цедалка на собна температура. Сувиот леб исецкајте го на мали коцки и ставете го во сад. Во посебен сад изматете ги јајцата, додадете го млекото и прелијте го лебот. Оставете да ја впие смесата.

Во тава растопете го путерот, додадете го лукот во прав. Потоа додадете го ситно сецканиот кромид и пропржете на тивок оган. Ставете го и спанаќот, зачинете, динстајте околу пет минути и оставете ја смесата да се олади.

Додадете ја смесата со спанаќ во потопениот леб и нежно со раце месете. По потреба, ако лепи, додавајте презла. Готовата смеса оставете ја околу 15 минути.

За тоа време подгответе го зеленчуковиот бујон. Со рака правете кнедли и варете ги во супата.

Готовите кнедли исцедете ги од супата и поделете ги во порции. Изрендајте пармезан врз нив.

Слични објави

Рита Ора, секси во танга бикини (ФОТО)

Igor

Шерон Стоун го покажа скриениот талент: Сликата која ја наслика ги воодушеви сите (ФОТО)

Еспресо

Во црвено одело и без градник – Никој не остана рамнодушен на деколтето на Николина Пишек (ФОТО)

Еспресо

Дара Бубамара на роденденот на Јелена Карлеуша се појавила со „мечка“ од 150.000 евра (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Грчки колач ПОРТОКАЛОПИТА (рецепт)

Еспресо

Тенисерот ја остави, а сега е во врска со 7 години помлад – Пејачката објави фотка поради која се прашуваме: Дали се реални?

Еспресо

Остави Коментар

два × четири =

Слични објави

Некогашниот секс-симбол поради операциите и болеста го смени личниот опис! (ФОТО)

Igor

СЕ ПРАВИ НАВЕЧЕР, СЕ ЈАДЕ НАУТРО: Неверојатен здрав појадок кој го топи салото

Igor

Проговори за несреќата која ја направи неговиот син: Не ми го чепкајте семејството

Igor

Златко Ориѓански испрати силна порака: Аспасија Софијанова го спаси животот на мојата ќерка

V. T.

РАЗОТКРИЕН МАКРОТО НА СРПСКАТА ЕСТРАДА: Познати личности меѓу клиентите!

Igor

Би-Би-Си поради нивниот настап досега доби 119 поплаки – „Што е следно, порнографија?“ (ВИДЕО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarian