Ќе ве воодушеви овој прелиен колач без брашно

Потребно ви е:

– 3 јајца

– 100 гр шеќер

– 1 шолја млеко (шолја од 100 гр)

– 1 шолја гриз

– 1 шолја масло

– 100 гр мелени бисквити

– 100 гр мелени ореви

– 1 лажица какао

– 1 прашок за печиво

– кора од портокал

– 1 ванилин шеќер

Прелив:

– 200 гр шеќер

-200 мл вода

– сок од 1 портокал

Подготовка

Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете го млекото, гризот, маслото, бисквитите, мелените ореви, какаото, прашокот за печиво, кората од портокал и ванилиниот шеќер. Се добро измешајте и ставете ја смесата во подмачкан плех.

Одозгора можете да наросите исецкани ореви. Печете на 200 степени околу 35 минути.

Во сад на оган ставете го шеќерот, налијте ја водата и додадете го сокот од портокал и варете 5 минути.

Жешкиот испечен колач исецкајте го на коцки и прелијте го.

Оставете го да се олади и да го впие преливот.

Пријатно!

Слични објави

ФОТО: Тамара Тодевска стави нова тетоважа, овојпат не е стих од химната…

Васко Спасоски

Бритни Спирс објави чудно видео: Фановите се прашуват што изведува

Слободен Печат

Бен Афлек може повторно да заврши на рехабилитација, а тоа е само поради една причина (ФОТО)

Еспресо

Дневен хороскоп за 27 март 2019, среда

Igor

Поранешниот сопруг на Меган Маркл очекува дете со богата наследничка (ФОТО)

Еспресо

„За љубов се пее до крај“: Објавена компилација од најдобрите хитови на прерано починатиот Влатко Илиевски!

Васко Спасоски

Остави Коментар

5 + деветнаесет =

Слични објави

ДОЛГО ЧУВАНА ТАЈНА: Ова е вистинската причина за разводот на Дарко Лазиќ

Igor

Адел ги остави без здив фановите со нејзиниот неверојатно тесен струк: Пејачката се пошегува на своја сметка! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Бред Пит првпат проговори за разводот со Анџелина Џоли: Морав да ја прифатам мојата вина

Igor

Четири хороскопски знаци кои секогаш претеруваат со трошење пари

Igor

Лидија Вукиќевиќ топлес го запали интернетот: Актерката покажа како ужива во Македонија! (ФОТО)

Igor

Фигура од свадбената торта на Слеш се продава на „eBay“ со вистинска коса од музичарот (ФОТО)

Еспресо