Кажете им збогум на акните со овие 4 природни есенцијални масла

Акните се проблем кој се провлекува не само низ пубертетот, туку и подоцна во животот. Има илјадници третмани, креми и лосиони кои секојдневно се користат.

Некои од нив делуваат, а некои може да предизвикаат други иритации поради тоа што во својот состав содржат вештачки бои и состојки кои може дополнително да ја исушат кожата.

Поради тоа, акните е најдобро да ги третирате со природни третмани, како што се есенцијалните масла на база на билки.

Овие 4 есенцијални масла се покажале како најделотворни во борбата со акните:

Масло од чајно дрво

Маслото од чајно дрво има анто-воспалително својство и спречува појава на акни. Освен на лицето, можете да го користите и на кожата на целото тело.

Неколку капки се доволни, а може да се користи неколку пати на ден.

Масло од лаванда

Ова масло е делотворно за целиот организам. Спречува појава на акни, а делува и на лузните предизвикани од акни и други иритации.

Дополнителна предност е и неговото анти-стрес дејство. Една мала лажичка во комбинација со кокосово или бадемово масло е доволна, а можете да го користите секој ден.

Масло од оригано

Маслото од оригано содржи висок процент на фенол, состојка со моќни анти-воспалителни својства која истовремено и ја штити кожата.

Растворете 2-3 капки во друго масло, како масло од јојоба или кокосово масло, и нанесете на проблематичните делови.

Масло од рузмарин

Рузмаринот е растение кое има многу делотворни ефекти на здравјето. Маслото од рузмарин се користи за подобрување на меморијата, намалување на крвниот притисок и отстранување на акните и флеките од кожата.

За најдобри резултати, измешајте 3-4 капки масло од оригано со масло од чајно дрво и поминете ги проблематичните делови.

Слични објави

Домашните се повкусни: Направете си вкусни наполитанки (РЕЦЕПТ)

Igor

НЕДЕЛЕН ХОРОСКОП: Биковите да бидат трпеливи, Стрелците да внимаваат на грешки

Igor

Кралиците на модната империја донираа сретства за болницата во Милано! (ФОТО)

Еспресо

Лесна пита од леб, сирење и шунка (РЕЦЕПТ)

Igor

ТРИК СО КОМПИР: Како месото никогаш да не ви се залепи за скарата?

Igor

Евергрин вечер со Дац и Александар во Антички театар

Еспресо

Остави Коментар

20 − шест =

Слични објави

Девојката која СПИЕЛА со најмалку 13 ФУДБАЛЕРИ од Премиер лигата: Тројката со Руни ми го уништи животот

Igor

Познат српски пејач остана без покрив над глава: Сопругата го избркала зашто му ја дознала љубовницата (ФОТО)

Igor

Станија провоцира со жешкиот задник (ФОТО)

Igor

ПОЧНУВА СЕЗОНАТА НА ЛАВОТ: Периодов ќе им донесе среќа на ОВИЕ хороскопски знаци

Igor

Девојката на најзгодниот актер ја провоцира јавноста: Пејачката Џеси Џеј за малку ќе ги покажеше градите! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се огласи поранешната сопруга на новиот дечко на Лејди Гага (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian