Како правилно да го негувате лицето во есенските денови?

Времето и климата почнаа да се менуваат, а вие веќе треба да ја адаптирате грижата и негата за себе на новото годишно време.

Факт е дека кожата реагира поинаку кога е посуво и поладно, за разлика од топлите летни денови кога е под постојано влијание на сонцето.

Поради тоа, најпрво обрнете внимание на дополната хидратација, бидејќи кога е ветровито, кожата доста побрзо се суши.

Нанесувањето хидратантна крема нека биде дел од секојдневниот ритуал за нега, а ако вашата кожа е чувствителна, користете препарати со еластин, колаген или со алое вера.

Задолжително користете серум неколкупати неделно, кој е богат со витамини, активни состојки и есенцијални масла.

Но, не заборавајте да ја негувате кожата околу очите и околу устата со соодветните козметички производи. Во есен, треба да намалите со употреба на пилинзи и ретинол. За почеток, скратете еден третман од вообичаениот месечен број и распоредете го на повеќе денови измеѓу.

Кремата со заштитен фактор и понатаму е задолжителна, бидејќи УВ-зрачењето постои во текот на целата година. За крај, набавете серум или крема збогатени со витамин Ц, кој е многу корисен за кожата во текот на поладните месеци.

Слични објави

И пречел лакот за нокти на келнерката – Водителката ја разбесни јавноста, а приказната од нејзините вработени го покажа нејзиното вистинско лице

Еспресо

Лејди Гага: Влакната на нозете се дел од мојот стил

Igor

Лидија Вукиќевиќ топлес го запали интернетот: Актерката покажа како ужива во Македонија! (ФОТО)

Igor

МОЖЕТЕ ДА ИМ ВЕРУВАТЕ: Родените во овој хороскопски знак секогаш ќе ја чуваат вашата тајна

Igor

Коронавирусот ја спречи Наоми Кемпбел да се разголи – Таа панично дезинфицира буквално се! (ФОТО)

Еспресо

По написите за разводот со Северина: Игор Којиќ покажа кој му прави друштво

Еспресо

Остави Коментар

девет − 3 =

Слични објави

ШТО Ѝ Е? Јелена Карлеуша во БОЛНИЧКИ КРЕВЕТ (ФОТО)

Igor

ЛУКСУЗ НА МАЛДИВИТЕ: Еве како ужива Лепа Брена со семејството (ФОТО)

Еспресо

Поранешниот „швалер“ на Карлеуша ја „улови“ најубавата српска блогерка (ФОТО)

Igor

МИЛА ЈОВОВИЌ прозборе за спонтаниот абортус: Сè уште имам ноќни мори

Igor

Нов дует на македонската естрада по подолго време: Дани и Пеце пеат за крајот на овој свет! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

На голема врата го враќа во мода познатиот костим за капење (ФОТО)

Igor