Како на природен начин да ги избелите темните дамки на лактите и колената?

Насобирањето на мртви клетки, изложеност на сонце или хормонален дисбаланс може да бидат причина за потемнување на кожата кај лактите и колената.

Овие делови од телото немаат масни жлезди и затоа е важно да ги заштитиме од пресушување, со помош на соодветна нега и хигиена.

Доколку и вие имате мака со овој проблем, постојат неколку природни решенија кои ќе ви помогнат да се ослободите од темните делови на кожата

Погледнете неколку трикови со природни состојки:

Краставица

Нежно тријте неколку парчиња краставица на лактите и колената околу 15 минути. Оставете да отстојат уште 5 минути и потоа исплакнете со ладна вода.

Лимон и сода бикарбона

Земете лимон и пресечете го на пола. Посипете 1 лажица сода бикарбона на внатрешниот дел и тријте на лактите и колената 1 минута. Оставете да отстои 15 минути и потоа исплакнете со топла вода.

Повторувајте ја постапката на секои 2 дена додека да го добиете посакуваниот резултат.

Алое вера и млеко

Измешајте еднаква количина млеко и гел од алое вера и нанесете ја мешавината на кожата на лактите и колената. Оставете да отстои цела ноќ и следното утре исплакнете.

Куркума

Измешајте 1 лажица куркума во прав со 1 лажица млеко, а може да додадете и мед по желба. Мешавината нанесете ја на колената и лактите и масирајте неколку минути, а потоа оставете да се исуши природно.

Исплакнете со топла вода.

Кокосово масло

По секое бањање нанесувајте кокосово масло на колената и лактите и масирајте нежно 2-3 минути, додека маслото не се апсорбира во кожата.

Оцет и јогурт

Измешајте 1 лажица јогурт и 1 лажица јаболков оцет. Нанесете ја мешавината на кожа и оставете да отстои 15 минути, па потоа исплакнете со млака вода. Повторувајте ја постапката 2-4 пати неделно.

Слични објави

Мајли Сајрус брзо го заборави сопругот, па си фати девојка и заедно слават роденден (ФОТО)

Igor

Експлодира кавгата меѓу Цеца и Чедомир во емисија во живо: Зошто бев уапсена за убиството на премиерот? (ВИДЕО)

Еспресо

Дневен хороскоп за 23 септември 2019: Раковите нервозни, Лавовите тешко ќе се контролираат

Igor

ДОМАШНА СНИМКА: Лепа Брена со ЦРЕВО ВО РАКА како што никој не ја видел досега (ВИДЕО)

Igor

Кендал Џенер ја прослави Новата година со поранешното момче! (ФОТО)

Слободен Печат

Хари: Со Меган се надевавме дека и натаму ќе можеме да и служиме на кралицата, но тоа беше невозможно

Еспресо

Остави Коментар

14 + два =

Слични објави

Ќе ви биде на „рипит“: Слушнете ја „Љубов си ти“, посветена на кучето Арон од Богданци! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Еве што се крие под мејкапот: Вака изгледа Селма Хаек без грам шминка! (ФОТО)

Igor

Дали ќе ја препознаете оваа пејачка на фотографијата?

Еспресо

Оливија Вајлд била толку пијана што не се сеќавала на освојувањето на Оскар!

Igor

Овие ѕвезди годинава ќе влезат во шестата деценија! (ФОТО)

Слободен Печат

За симболот „Голема Албанија“, Кајмакоски напиша: „Ова е вистината, ве молам објавете ја“

Igor