Како да направите совршено тесто за домашни мекици (РЕЦЕПТ)

Израдувајте ги домашните со овие домашни мекици, ова е тајната за совршеното тесто.

Состојки:

– 200 мл млеко
– 100 мл млака вода
– 2 супени лажици кисело млеко
– 7 грама сув квасец
– 1 супена лажица шеќер
– 1 лажичка сол
– 3 супени лажици масло
– 1 јајце
– 900 грама брашно

Подготовка:

Изматете го јајцето со киселото млеко и постепено додавајте загреано млеко. Ви нив сипете масло и помешајте. Просејте го брашното и посипете го шеќерот, шолја млака вода и сув квасец. Со лажица мешајте и сипете ја млечната смеса. Мешајте колку што можете повеќе, потоа со раце замесете тесто додека не стане многу меко и мазно. Покријте го и оставете го на топло да стаса, потоа можете уште еднаш да го премесите и повторно да го оставите да стаса. Потоа тестото е готово за пржење на вашите омилени мекици.

Слични објави

Пинк ќе паузира од музиката (ФОТО)

Igor

САМО ЗА ЗДРАВИ ЛИЧНОСТИ: Строга данска диета со која брзо ќе ги симнете вишокот килограми

Igor

Деми Мур со досега невидена фотографија, му го честиташе роденденот на поранешниот сопруг Брус Вилис!

Еспресо

Форбс ја утврди листата: Познатиот рапер и официјално стана милијардер!

Еспресо

ПРВА ПОМОШ: Корка леб и лимон ако ви застане рибја коска

Igor

Шарлиз Терон: Веќе 10 години сум сингл

Igor

Остави Коментар

3 + четиринаесет =

Слични објави

Принцот Вилијам по посетата на гробот на мајка си завршил во болница – Доживеал паничен напад, па колабирал!

Еспресо

Емили Ратајковски го очекува првото дете?

Igor

Во домот на Андрија Милошевиќ е ЕКСТРА ЗАБАВНО, ова е неговиот совет против досадата во домот (ВИДЕО)

Еспресо

Пејачката позната по скандалозното однесување призна: Половина година сум трезна

Еспресо

Бен Афлек повторно се враќа во улогата на Бетмен!

Ивана Стамевска

Инстаграм модел кој ги руши сите предрасуди! (ФОТО)

Еспресо