Јогурт лепињи

Состојки:

550 гр брашно
300 мл јогурт
1 лажичка шеќер
1 лажичка сол
1 лажичка сода бикарбона
1 лажичка прашок за пециво
масло за пржење

Подготовка:

Во подлабок сад ставете го јогуртот, додајте ги шеќерот, солта, содата, прашокот за пециво и измешајте. Постепено додавајте го брашното и замесете помеко тесто.
Тестото ставете го во најлонска ќеса (за замрзнувач) и оставете го во фрижидер да отстои 10 минути. После тоа тестото размесете го на работна површина и исечете го на седум топчиња. Нека отстои 5 минути, а потоа секое топче со сукало размесете го во круг во големина на тањир. Маслото загрејте го и пржете ги лепињите на умерен оган додека не поцрвенат од двете страни. Служете ги со сирење, ајвар, кајмак или како слатка варијанта со мармалад, крем…

Слични објави

Ирина Шајк ги распамети мажите околу неа со своето играње! (ВИДЕО)

Еспресо

Многумина мислат дека не вреди толку: Дали и вам ви се допаѓа фотографијата за која Ким бара 10 милиони?

Igor

Видео хороскоп за 30.05.2019, четврток

Igor

ИМА ЛИ „МАЛИ СИГНАЛИ“? Наташа Беквалац и Богдан Богдановиќ фатени заедно!?

Igor

Рита Ора во топла прегратка на принцот Хари

Igor

Цеца би ја запалила оваа фотка: Пејачката позира во младоста, а на едната града има тетоважа (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

4 × 1 =

Слични објави

Легендарната Шер после 44 години во исто издание: Никој не може да поверува дека има 73 години (ФОТО)

Еспресо

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Еспресо

Сем Смит се похрабар: Не се откажува од шминка, штикли и обетки! (ФОТО)

Igor

Музејот „Мадам Тисо“ не ги сака повеќе: Фигурите на славниот пар се остранети (ФОТО)

Васко Спасоски

ФОТО: Тамара Тодевска стави нова тетоважа, овојпат не е стих од химната…

Васко Спасоски

По долгогодишна борба со килограмите, конечно ослабе 20 килограми: Мараја Кери ја воодушеви публиката! (ФОТО)

Еспресо