Јадете ротквици за подобро здравје

Периодов не може да се замисли без трпеза со ротквици. Овие коренести плодови помагаат за пролетното будење на организмот и ги штитат бубрезите од создавање на камен. Неколку истражувања покажале дека ротквиците содржат супстанции кои важат за одлични борци против рак. Содржината на влакна во овој зеленчук ги чини особено ефикасни во спречување и борба против ракот на дебелото црево.

Ротквиците посебно се препорачуваат за оние кои во текот на зимата прележале бронхит или воспаление на синусите. Освен тоа, се вбројуваат меѓу зеленчукот кој е благотворен за лица кои страдаат од кардиоваскуларни болести, го снижуваат холестеролот, го регулираат нивото на шеќер и крвниот притисок.

Ротквиците ја поттикнуваат работата на црниот дроб и жолчката и ја чистат крвта. Влакната со кои изобилуваат го регулираат празнењето на цревата, па поефикасно се исфрлаат отровите и се спречува појавата на запек.

Овие црвени плодови се значајни и за здравјето на кожата. Успешно го чистат лицето од акни, а делуваат и противвоспалително. Треба да ги јадете, но и да ги ставате на проблематичното место на кожата. Измиксирајте ги ротквиците во блендер, додајте малку вода и нанесете на кожата нежно триејќи ја смесата со врвовите на прстите.

Сокот од ротквици се смета за добар природен лек против уринарните инфекции. Ефикасно го ублажува пецкањето, а одличен диуретик е и помага за исфрлање на бактериите.

Слични објави

Лејди Гага во танга се шеташе на тераса: Папараците имаа што да „фатат“ (ВИДЕО)

Васко Спасоски

На Сораја не ѝ требаат воздушни перничиња: Ги провози градите во „ферарито“ (ФОТО)

Igor

ФОТО | Незамислив луксуз: Кајли Џенер го покажа својот приватен авион

Милена Ризовска

Раперот Тони Зен за првпат го покажа својот наследник – Јасен! (ФОТО)

Васко Спасоски

Поминаа 13 години од смртта на Тоше Проески, но болката е како да беше вчера: Македонските ѕвезди не го заборавија ангелот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Еден од најмоќните луѓе во шоубизнисот три години нема мобилен телефон

Еспресо

Остави Коментар

19 − десет =

Слични објави

Поминаа лошите времиња! Тамара Тодевска се враќа на сцената со нова песна! (ВИДЕО)

Igor

ЕЛИТЕН ИЗБОР И МНОГУ ПАРИ: Тања Савиќ купува куќа во Србија

Igor

Одбиена жалбата на Џони Деп во случајот против списанието „Сан“

Еспресо

Златното бикини ПУКА под облините на младата манекенка: Сите гледале во минијатурната ТАНГА (ФОТО)

Igor

Стопете ги мастите со овие 20 кардио вежби (ВИДЕО)

Igor

ФОТО: Оливија ги „сервираше“ градите качена на јахта, но тоа не е се!

Васко Спасоски