Израдувајте ги најмилите – Банана торта во чаша

Витамините од овошјето и слаткиот вкус на тортата се најдобра комбинација. Ви предлагаме банана тортичка во чаша која мошне лесно и брзо ќе ја подготвите како најдобар десерт после вашиот ручек.

Потребни состојки:

30 г брашно
50 г гранулиран шеќер
¼ кафена лажичка прашок за печиво
Сосем малку цимет
Сосем малку сол
½ презреана банана (изгмечена како пире)
1 лажица масло
1 лажица пире од јаболко
1 лажица јогурт разреден со млеко во однос 3:1
1 жолчка од јајце
¼ кафена лажичка екстракт од ванила
1 лажица сечкани ореви
парчиња банана

Начин на подготовка:

Во садот во кој ќе го сервирате десертот (одберете поширока стаклена чаша или шолја), измешајте ги брашното, шеќерот, прашокот за печиво, циметот и солта. Потоа додајте ги бананата, маслото, јаболковото пире, јогуртот, жолчката и екстрактот од ванила. Добро измешајте додека состојките не се соединат. Внимавајте брашното добро да се помеша со целата смеса и да не остане на дното од чашата.

Садот ставете го во микропечка на повисока температура и почекајте околу 3 минути. За декорација поросете со сечканите ореви и додајте неколку тенки парчиња банана. Сервирајте додека е топло.

Како предлог, откако ќе ја извадите од микропечка, тортичката може да ја полеете со млечен крем кој може да го приготвите на следниот начин: со виљушка измешајте 1 ½ лажица крем-сир и 4 лажици шеќер во прав.

Добар апетит!

Слични објави

Поради ова Ким Кардашијан се смета за една од најзгодните жени на светот! (ФОТО)

Еспресо

Виолетовата е дефинитивно нејзината боја: Кејт Мидлтон во никогаш подобро издание (ФОТО)

Igor

Една жешка Колумбијка: Со разголени слики промовира здрав начин на живот!

Васко Спасоски

Поранешната девојка на Џорџ Клуни уживаше на ревија во Милано, но погледнете што ѕиркаше под нејзиното сако (ФОТО)

Васко Спасоски

Манекенката која го носеше називот „Тело“ открива: Еве што „јадев“ за да ја одржувам линијата! (ФОТО)

Еспресо

Марот Роби поинаку ја поминува самоизолацијата: Актерката чита приказни на камера за децата кои се дома! (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

шест + дваесет =

Слични објави

Чоколадно лудило: За точно 8 минути ќе го подготвите најкремастиот колач на светот (РЕЦЕПТ)

Igor

Од танцот на пејачката Едита нема да ви биде добро: Таа го спушти телефонот подолу и … (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Емили Ратајковски го очекува првото дете?

Igor

ХАРИ СИ ГО „ПОДБРА“ СЕМЕЈСТВОТО: Меган само седела и молчела

Igor

ПОВТОРНО Е ЖЕШКА: Ана Николиќ се соблече и покажа дека има се што секоја жена го посакува (ФОТО)

Еспресо

„Викнете доктор“: Нивес Целзиус ги сликаше градите од птичја перспектива (ФОТО)

Васко Спасоски