ИЗБЕРЕТЕ ЈА ВИСТИНСКАТА БОЈА: Истакнете ги очите со соодветната сенка за вас

Сенката за очи е еден од најомилените шминкерски производи, бидејќи може да придонесе да експериментирате со дневниот и ноќниот изглед, само со количината и начинот на нанесување.

Сепак, добро е да знаете и која нијанса или боја, но и текстура, најмногу ви одговара на вашите очи.

Следете ги овие едноставни упатства и прилагодете ги боите на вашиот стил за шминкање:

1. Зелени очи

Користете виолетова сенка во нијанси како модра слива, светло пурпурна или боја на црно вино за истакнување на зелените очи.

2. Сини очи

Оваа боја најлесно се истакнува со топли бои како што се портокалова, нијанса на праска, розова со портокалов тон и бронзена нијанса.

3. Сиви очи

Користете кафеави, розови и темноцрвени сенки очи, за да ги нагласите вашите сивкасти очи.

4. Очи со боја на лешник

Одберете светли нијанси на виолетовата боја. Можете дури да користите и „дреч“ варијанти на виолетова со црвен тон во себе.

5. Светли кафеави очи

Комбинирајте и нијансирајте со беж, златна, жолта и мат маслинесто-зелена нијанса на сенка за очи.

6. Темно кафеави очи

Идеална комбинација која ја нагласува длабочината на погледот е виолетова и златна. Користете ги една по една или пак и двете заедно, нијансирани една со друга.

Едноставен трик за ПОЛНИ УСНИ на кој досега не сте се сетиле

Слични објави

Нема да и биде добро на Карелуша кога ќе се потсети како изгледала на нејзиниот прв настап (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Тамара ненајавена во ревијалниот дел на „Макфест“

Igor

Ова се најпосакуваните чизми оваа есен! (ФОТО)

Igor

Се жени најпознатиот македонски готвач – НАСКОРО очекува и дете

Igor

Колку често среќните луѓе водат љубов?

Igor

Шварценегер донираше 3 милиони за децата на кои им е скратен оброкот поради коронавирусот (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

девет + десет =

Слични објави

Некогаш НАЈПЛАТЕН МОДЕЛ, а сега непрепознатлива и со целулит (ФОТО)

Igor

Причината поради која Ева Мендез веќе не е најпосакуваната жена во Холивуд!

Еспресо

Никол Кидман сподели фотографија со 11-годишната ќерка (ФОТО)

Igor

„Бог е жена“: Џеј Ло ги воодушеви пријателите со фотографија од теретана, без шминка и со разбушавена коса

Еспресо

Најсексапилниот маж на светот сака само една жена: Џон Леџенд го открива рецептот за успешен брак! (ФОТО)

Igor

Девојче кое неверојатно личи на Ријана ја шокираше и самата пејачка (ФОТО)

Igor