ИТАЛИЈАНСКИ БРУСКЕТИ: Сите потребни состојки веќе ги имате дома (РЕЦЕПТ)

Брускетите се едно од најомилените италијански предјадења, кои се идеални и за појадок или за ужина.

Можете да ги подготвувате и за гости, бидејќи се прават многу брзо и лесно.

Состојки:

Парчиња сув леб (по избор)
Маслиново масло
Босилек
Домати
Лук, сол, бибер (по желба)

Подготовка:

Парчињата леб премачкајте ги со маслиново масло и наредете ги во тава со хартија за печење. Печете најмалку шест минути на 180 степени, во претходно загреана рерна.

За тоа време исецкајте ги доматите (исчистени од семки), па измешајте ги со сецканиот босилек.

Ако сакате и лук, истолчете го и измешајте го со сол и бибер. Извадете го лебот од рерната, па прво ставете на секое парче малку од смесата со лук, а потоа од доматите.

Вратете да се испече уште шест минути.

Слични објави

Сочни ролни со цимет и мелени ораси

Igor

Сека Алексиќ се соблече во купаќи па го покажа трудничкиот стомак (ФОТО)

Igor

Градите на Нивес Целзиус ѝ служат како маса за грицки! (ФОТО)

Еспресо

ИСХРАНА ВО БОЈА: Виолетови продукти богати со витамини и минерали

Igor

Најубавите крцкави пилешки крилца (ВИДЕО)

Igor

Почина Мања од Дисциплина Кичме

Igor

Остави Коментар

1 × 1 =

Слични објави

Како до помалку расправии во бракот?

Igor

Сергеј Четковиќ покажа што прави во домот – Неговата порака ќе допре до многумина (ВИДЕО)

Еспресо

Наоми Кемпбел (49): Јадам само еднаш дневно за да ја сочувам манекенската линија, тоа не е изгладнување!

Еспресо

Се роди бебето на Меган и Хари

Igor

Меланија Трамп засенета од својата 74-годишна мајка (ФОТО)

Igor

ОВА Е ЉУБОВ – Цеца објави интимен семеен момент, а Вељко никогаш не сте го виделе во вакво издание (ФОТО)

Еспресо