ИСХРАНА ВО БОЈА: Виолетови продукти богати со витамини и минерали

Секоја боја на храна содржи одредени хранливи материи кои се многу корисни за здравјето, било да се работи за ладно или за топло време.

Затоа, вклучете ги следниве продукти:

1. Капини – преполни со витамин Ц, но и А, Е, К и Б, со лутеин, но и други антиоксиданси кои реагираат со слободните радикали и помагаат во ефикасно пренесување на кислородот низ крвотокот. Капините, заедно со малините, аронијата и рибизлите, спаѓаат во групата на овошја благодарение на кои ги зачувуваме здравјето на срцето, крвните садови, но и меморијата.

2. Боровинки – нутриционистите често велат дека боровинките се суперхрана над суперхраната, поради тоа што се богати со железо, фосфор, калциум, магнезиум, манган, цинк и витамин К, што значи дека ја зачувуваат цврстината на коските. Додавајте ги во овесна каша, во колачи, правете сок од нив или збогатете ја салатата.

3. Црвена зелка – иако ја нарекуваме црвена, нејзината боја е виолетова. Хранливите бенефити се слични како и со обичната зелка, а содржи повеќе растителни влакна и делува антивоспалително, а се верува и дека штити од карцином. Можете да ја јадете како салата, да ја додавате во сендвич или пак да ја јадете свежа.

4. Лаванда – растение познато по смирувачките својства, кое можете да го користите како состојка во чај или пак да го применувате во ароматерапија или во масла за масажа.

5. Модра слива – било да е свежа или сушена, едно од најпознатите својства е олеснувањето при исфрлање на изметот од телото. Истовремено, богата е со големи количини на витамин А.

6. Асаи бобинки – иако не се автохтоно растение на нашето поднебје, лесно може да се најдат во повеќе облици во продавниците за здрава храна, во прав, сушени или во вид на додадок на исхрана. Исто така се вкусни и богати со минерали и витамини А, Б, Ц и Е.

7. Смокви – било сушени или свежи, смоквите се преполни со здрави состојки и се одличен извор на витамини и минерали. Во смоквите со виолетова лушпа има поголема концентрација на здравите материи.

Слични објави

Водителот проговори за тешката болест: Станал татко, а подоцна дознал дека боледува од рак! Колешка му го спасила животот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Енди Гарсија вистински шармер и на 63 години – Дали би можеле да го препознаете денес? (ФОТО)

Еспресо

Кетрин Зита Џонс се збогува со Кирк: Веќе ми недостасуваш!

Еспресо

Неделен ручек за целото семејство – Сочно пилешко на француски начин (РЕЦЕПТ)

Igor

Нова песна и уникатен музички спот: Лејди Гага ги почести фановите со нов хит! (ВИДЕО)

Еспресо

НЕВЕРОЈАТЕН СКАНДАЛ: Популарниот хит на Кејти Пери е плагијат!?

Igor

Остави Коментар

16 − три =

Слични објави

Ротердам ќе биде домаќин на Евросонг 2021

Еспресо

ПОЧИНА ПЕТ КЕЛИ: Музичкиот свет се збогува од легендата (ВИДЕО)

Igor

КАРЛЕУША Е ВИНОВНА: Како хрватскиот фудбалер стана дел од црна листа?

Igor

Вил Смит од шега го снимал прегледот! Докторите му откриле опасна работа во стомакот! (ВИДЕО)

Igor

ДАЛИ СТЕ НИМФОМАНКА? Овие 5 знаци ќе ви дадат одговор

Igor

Еве зошто ја викаат The Body: Предизвикувачко издание на сплитската глумица (ФОТО)

Igor