ИСХРАНА ВО БОЈА: Како белата храна ве прави поздрави?

Белата боја на храната најчесто се поврзува со „лоши јаглехидрати“ како брашното, печивата, белиот ориз и многумина веруваат дека белата храна не е здрава.

Но, вистината е дека постојат бели намирници кои што се здрави за вас, како што се целите житарици, карфиолот, печурките…

Печурки – богати со протеини, витамин Б, калиум, а во исто време и нискокалорични.

Карфиол – одличен извор на витамини Ц и К, фолати и растителни влакна. Најдобро е да го јадете варен или печен.

Овес – овесот и овесните снегулки го намалуваат холестеролот, а во исто време и заситуваат поради високата концентрација на растителни влакна.

Млеко – млекото е богато со калциум, а и помага за подобро спиење. Но, најдобро е да го пиете во ограничени количини, а да го избегнувате ако имате нетолеранција на лактоза и казеин.

Остриги – оваа намирница не можете да ја сместите во дневното мени, но слободно можете да ја јадете кога ќе најдете свежи. Богати се со железо и цинк.

Лук – многумина го избегнуваат поради специфичниот мирис, но во реалноста, е богат со многу хранливи материи кои помагаат во подобрување на имунитетот и стабилизирање на крвниот притисок.

Пуканки – нискокалорични грицки кои е најдобро да ги подготвите сами, бидејќи оние за микробранова печка имаат многу сол и адитиви.

Тофу – сирење од соја кое е богато со селен, протеини и омега-3 масни киселини, како и мала концентрација на пробиотик поради процесот на ферментирање.

Слични објави

Се сеќавате на убавата Росалинда? Погледнете ја како позира во проѕирен фустан под кој нема ништо! (ФОТО)

Васко Спасоски

Идеја за вечера: Шпагети од рерна

Igor

Дара Бубамара провокативно за 1 Мај (ФОТО)

Igor

Бијонсе со една објава докажа зошто е кралица на социјалните мрежи (ФОТО)

Igor

ЕСМА ГО ОТКРИЛА НЕЈЗИНИОТ ТАЛЕНТ: Малиша има нова песна и спот „Теби се предајем“

Igor

Го најавуваа како следниот Дикаприо или Мет Дејмон, а тој само „исчезна“

Еспресо

Остави Коментар

единаесет − седум =

Слични објави

Додека Лила лежи и гледа телевизија, тој и ги бакнува нозете… (ФОТО)

Еспресо

ЗАВЕДУВАЛ МАЛОЛЕТНИЧКИ: Откриен нов скандал од минатото на скандалозниот пејач

Igor

Ели Гулдинг се враќа на сцената: Отворено за психичкото здравје и вознемиреноста

Еспресо

Нема да престанете да се смеете: Пејачот Џеј падна сред емисија (ВИДЕО)

Igor

Еве зошто ја викаат The Body: Предизвикувачко издание на сплитската глумица (ФОТО)

Igor

Посни ролнички со младо кромитче

Igor