Индиски совети за убавина: Применувајте ги за зачувување на младоста

Жените од Индија знаат многу природни начини за нега, а се препознатливи по својата младоликост и по секогаш негуваната мазна и блескава кожа.

Тие ретко ги користат комерцијалните производи за нега, бидејќи сметаат дека жените треба да се грижат за себе на природен начин. Исто така, веруваат и дека здравиот начин на живот придонесува за зачувување на младоста и убавината.

Ова се нивните три „закони“ по кои се водат во однос на негата и убавината:

Негувајте ја кожата со природни производи од куркума и вода од роза

Куркумата има антивоспалителни својства и е одличен препарат за природен пилинг. Но, во наши услови, не е многу применлива, бидејќи кај девојките со многу светол тен може да остави непријатна жолта нијанса која „паѓа“ по неколку миења.

Добра замена е и чај од шафран, со неколку капки вода од роза. Прават и природни маски со глина во прав во која додаваат зачини и вода од роза.

Косата ја негуваат со масла

Многу Индијки користат кокосово масло за нега на кожата, бидејќи не создава маснотија и лесно се впива во влакното. Маслото од орев го користат за витаминот Б, кој помага косата побрзо да расте. Често ја плакнат со чај од хибискус, наместо само со вода.

Маслата се нанесуваат навечер, пред спиење, а се измиваат наутро. Овој третман го применуваат двапати неделно.

Користат „кајал“ за шминка на очите

Ова е природна верзија на познатиот туш за очи. Наликува на наострена креда со црна боја и е изработен од палмино масло, растителен восок, глицерин и витамин Е. Многу козметички производи како туш за очи или моливче за очи се изработени врз овој принцип и ја имаат ознаката „кајал“, така што е достапен за сите.

Слични објави

„Тој не е мој колега“: Љубовникот и сопругот на Карлеуша се сретнале во Турција!

Васко Спасоски

Мекгрејди: Коби секогаш ми зборуваше дека сака да умре млад и да стане бесмртен (ВИДЕО)

Еспресо

Секој има свои квалитети – Еве што можете да научите од секој хороскопски знак!

Igor

Манекенката ги оперирала градите? Сите гледале во деколтето на Хајди Клум! (ФОТО)

Igor

Урната на Неда Арнериќ положена во Алејата на заслужни граѓани: Пријателите и колегите за последен пат се збогуваа од актерката (ФОТО)

Еспресо

ВИДЕО: Селин Дион ја доби својата прва филмска улога

Васко Спасоски

Остави Коментар

седум + 12 =

Слични објави

ЕМИЛИ РАТАЈКОВСКИ ги возбуди своите фанови (ФОТО)

Igor

Кајли Џенер ги објави своите голи фотки од Плејбој: „Од ова може да се умре!“ (ФОТО)

Igor

Лејди Гага ја објави рендгенската снимка по стравичниот пад (ФОТО)

Igor

Почина славното момче од серијата „Дадилката Мекфи“: Рафаел го напушти овој свет на само 26 години (ФОТО)

Васко Спасоски

Ј.К. тврди: Личност со име Врањеш О. е виден во автомобил пред мојата куќа, ја известив полицијата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Парис Хилтон: Цела сум природна и горда сум на тоа (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian