Идеална за тропските температури: Сочна и кремаста торта со диња! (РЕЦЕПТ)

Искористете ја сезоната на ова сочно овошје и направете десерт кој ќе ви обезбеди доволна количина на шеќер, а воедно и ќе ве разлади

Ќе ве освои вкусот на оваа торта која е готова за речиси 15 минути.

Потребно ви е:

– 1 кг исчистена диња
– 2 пудинга од ванила
– 500 мл слатка павлака
– 400 гр бисквити

За декорација:

– 2 реда чоколадо за готвење
– 200 грама исецкана диња на помали кришки

Подготовка:

Исецкајте ја дињата на коцки и изматете ја со рачен пасатор, па во добиената каша од диња додадете пудинг од кесичка, кој не се вари, и се мешајте уште 3 минути.

Посебно изматете ја павлаката, па половина од изматената слатка павлака додадете ја во филот од дињи и мешајте додека да се соедини.

Во плех наредете ги кексите, па преку нив ставете 1/3 од филот од дињи.

Преку тоа ставете 1/2 од изматената слатка павлака, а преку слатката павлака уште еден ред бисквити, фил од диња и на крајот повторно ред слатка павлака.

За декорација изрендајте чоколадо или исецкајте кришки диња и наредете ги по желба.

Откако ќе завршите со се, оставете ја тортата во фрижидер на неколку часа, за бвискивите да омекнат и тортата доволно да се олади.

Слични објави

Меган и принцот Хари денес слават прва годишнина од бракот: Ексклузивни фотографии кои досега не се објавени

Igor

Елен Деџенерис обвинета дека пред да стане позната малтретирала 11-годишно дете, го навредувала и го понижувала

Еспресо

Дали е штетен белиот ориз?

Igor

Славниот водител по 27 години брак и две деца објави дека е хомосексуалец! (ВИДЕО)

Еспресо

Ниту Канада не ги сака Меган и Хари – Полека сите врати им се затвараат!

Еспресо

Најприближни до совршенство: Ова се најубавите 10 жени на планетата

Igor

Остави Коментар

14 + оне =

Слични објави

Долга листа барања: ЛЕПА БРЕНА не може без ВЕНТИЛАТОР, а КАРЛЕУША без ПРИВАТЕН АВИОН (ФОТО)

Igor

Познатата пејачка остана бремена од ДОНАТОР НА СПЕРМА на 44 години

Igor

ПАДНА НА СЦЕНА: Кристина Агилера се сопна, па продолжи како ништо да не било (ВИДЕО)

Igor

Познатата актерка рече „ДА“ по втор пат!

Слободен Печат

Благодарение на неверојатниот изглед Наташа Ли стана една од најпознатите Русинки на светот! (ФОТО)

Еспресо

Потврдена причината за смртта на американската раперка која почина на 25 години

Еспресо