Иако е здраво, некогаш НЕ ТРЕБА да користите маслиново масло

Маслиновото масло се спомнува како најздрав избор кога се во прашање маслата, но и ги прави повкусни сите јадења во кои е додадено.

Сепак, постојат одредени ситуации во кои треба да го заобиколите и тоа:

Ако не сте сигурни во квалитетот

Пред да го употребите во исхраната или како козметичко средство, треба да сте целосно сигурни во квалитетот на маслото. На пазарот има многу измешани масла или добиени преку поинакви методи, различни од ладното цедење.

При пржење

За пржење сепак треба да се користат сончогледово или палмино масло. При термичка обработка, маслиновото масло ги губи сите важни хранливи материи.

На скара

Маслиновото масло побрзо гори, па затоа и не е препорачливо да го користите за маринирање на месото за скара. Ако го сакате вкусот, подобро е испеченото месо да го попрскате со маслиново масло.

Козметички препарат

Особено треба да го избегнувате доколку имате кожа склона кон акни, бидејќи може дополнително да ги затвори порите на лицето и вратот.

За десерти

Причината е едноставна, маслиновото масло има силен вкус кој ќе го наруши вкусот на десертот.

Слични објави

Модни грешки кои прават да изгледате непрофесионално на работа

Igor

ПАДНА НА СЦЕНА: Кристина Агилера се сопна, па продолжи како ништо да не било (ВИДЕО)

Igor

Вечерва во 20 часот ќе дознаеме каква е песната со која ќе се претставиме на Евровизија (ФОТО)

Еспресо

ПРВА ПОМОШ: Корка леб и лимон ако ви застане рибја коска

Igor

Уапсени тројца мажи вмешани во смртта на познатиот рапер

Igor

Колку долго треба да трае сексот за жената да биде тотално задоволена?

Igor

Остави Коментар

десет − девет =

Слични објави

Љубов на прв залак: Штрудла со џем и ореви

Igor

Во овие тмурни моменти сите сме еднакви: Како изгледаат познатите убавици во деновите на изолација (ФОТО)

Еспресо

Сите се смеат на Сораја поради тоа што го напишала на фотографијата од Париз (ФОТО)

Васко Спасоски

Во домот е само една обична мајка: Џенифер Лопез сподели прекрасна глетка од нејзината спална (ФОТО)

Еспресо

Храна што не треба да ја греете откако еднаш е зготвена

Igor

Драма во нашиот комшилук! Откажани концерти на Енрике Иглесиас, а организаторот избегал со еден милион евра!

Igor