И вкусен и здрав: Неколку причини зошто луѓето обожаваат да јадат пармезан

Пармезанот е еден од најпознатите видови сирење во светски рамки, но неговото потекло е од Италија. Името „пармезан“ може да го има само оној вид сирење што е произведен во некоја од заштитените зони во провинциите Пармa, Реџо Емилија, Модена и Болоња, каде што се подготвува во строго контролирани услови.

Станува збор за тврдо и ароматично квалитетно сирење, кое се произведува од најквалитетно млеко. Сирењето е одличен извор на калциум, а храната богата со овој минерал придонесува за побрзо согорување на маснотиите. Нутриционистите го препорачуваат пармезанот како секојдневна храна за децата и за постарите лица, бидејќи изобилува со многу нутритивни вредности, покрај тоа овој вид сирење лесно се вари, а изобилува и со калциум и со фосфор.

Вистинскиот пармезан има само за него карактеристична текстура, а и покрај тоа што се подготвува од кравјо млеко, тоа во својот состав не содржи лактоза. За да се направи еден килограм од ова сирење, потребни се дури 16 литри млеко.

Слични објави

НОВА СЕКСУАЛНА РЕВОЛУЦИЈА: Луѓето сè помалку ќе имаат секс меѓусебно

Igor

Мишел Фајфер е 25 години во брак со овој човек: Сите други би побегнале, но тој останал покрај неа! (ФОТО)

Igor

Славата и парите ја поправија! Луна Џогани има неколку килограми повеќе (ФОТО)

Igor

Брз и едноставен ручек: Сочни полнети модри патлиџани (РЕЦЕПТ)

Igor

АДЕЛИНА ТАХИРИ објави ФОТОГРАФИЈА со која ќе ве остави без здив (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

И покажала на мајка и како со помош на шминка да изгледа 20 години помладо, а резултaтите ја оставиле без здив (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

седум + единаесет =

Слични објави

Емили Ратајковски позираше без градник и повторно ги избезуми фановите (ФОТО)

Igor

Оригинален пица бурек (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Ким Кардашијан открива детали од страшниот грабеж: Гледав во пиштолот и си реков, СЕГА ЌЕ УМРАМ!

Igor

Обид за фалсификат: Два месеци затвор за актерката Лори Лохлин за поткуп

Еспресо

Кејти Холмс на работ на банкрот: Ја продаде луксузната вила за да може да застане на нозе!

Еспресо

5 препарати кои дерматолозите никогаш не би ги ставиле на своето лице

Igor