И ТОА Е МОЖНО: Оваа храна не ве заситува, туку уште повеќе ве изгладнува

Сигурно барем еднаш ви се случило да се чувствувате гладни дури и кога сте преполни со храна и никако да не можете да се заситите.

Ако внимателно следите, тогаш ќе сфатите дека тоа ви се случува само поради одредени видови храна.

Никогаш не е доцна да научите што треба да исфрлите од своето мени за да ги избегнете ваквите проблеми.

Помфрит

Вкусниот помфрит има култен статус во многу кујни, а на неговата крцкавост ретко кој може да одолее. Може да се јадат како прилог на други јадења, најчесто месо. Но, кога ги јадете само нив, се преполнувате со скроб и калории кои не заситуваат.

Бели тестенини

Сигурно сте помислиле дека можете да го изедете целото тенџере, особено кога се послужени со некој вкусен сос. Но, држат ситост кратко откако ќе го изедете оброкот. Тие ја покачуваат глукозата во крвта, поради што се чувствувате уште погладни.

Овошен јогурт

Ваквиот јогурт ве заситува во моментот кога го пиете, но веќе по некое време повторно сте гладни. Бидејќи во купениот овошен јогурт има и многу шеќер, подобро е да купите обичен и самите да додадете свежо овошје, семки или јатки.

Хот-дог

Една од најомилените брзи храни, која истовремено е и многу вкусна, но и тешка за дигестивниот систем. Виршлата е преполна со сол, конзерванси и други емулгатори и адитиви, поради кои вашиот организам ќе бара да внесете нешто поконкретно и похранливо.

Слични објави

ПОПУЛАРНИ ЖРТВИ: Тие поминувале низ тешки физички, емоционални и психички малтретирања!

Igor

Вељко Ражнатовиќ со фото најави ВАЖЕН НАСТАН, но откри и важен детаљ од ЛУКСУЗНИОТ ДОМ на Дедиње (ФОТО)

Igor

Петар Грашо со два интимни концерти во Скопје!

Igor

Мелани Грифит и Антонио Бандерас: Се венчаа за две недели, се разделија по 20 години брак, но сè уште се добри пријатели

Еспресо

Италијанската новинарка позитивна на коронавирус: Заразена сум, но асимптоматична, затоа внимавајте!

Еспресо

Папараците ја уловија бившата на Џорџ Клуни на плажа во Сардинија (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

единаесет + 5 =

Слични објави

Мокра кошула, големи голи гради: Сабрина во шестата деценија снимила најжежок едиторијал (ВИДЕО)

Igor

Дневен хороскоп 06.10.2019, недела

Igor

Аца Лукас откри ПЕКОЛЕН ПЛАН: Бившата жена го сака богатството на ЛЕПА БРЕНА И БОБА

Igor

Видео хороскоп 27 јуни 2019, четврток

Igor

ГОЛА ВО КАДА го прослави јубилејот од десет години од објавувањето на НАЈПОЗНАТИОТ СИНГЛ (ФОТО)

Igor

Ретко кој би се осмелил да го облече она што Карлеуша го носеше на себе (ФОТО)

Igor