Храна што не треба да ја греете откако еднаш е зготвена

Одредени видови храна се претвораат во чист отров ако ги подгревате откако еднаш се зготвени.

Некои смеете да ги јадете само ладни, а други пак, најдобро е воопшто да не ги јадете, туку да ги фрлите.

На пример, варениот ориз, поради скробот станува совршена подлога за развој на бактерии. Остатоците од ориз чувајте ги во фрижидер и јадете ги најдоцна истиот ден кога оризот е зготвен.

Во оваа категорија спаѓаат и варените компири, кои ако ги подгреете, ќе се претворат во пире без вкус, а ќе ослободат и токсични материи кои може да предизвикаат труење.

Без разлика како се подготвени, јајцата никако не смеат да се загреваат. Причина за тоа се протеините кои при повторно изложување на топлината ја менуваат структурата и стануваат тешко сварливи за нашиот дигестивен систем.

Пилешкото месо лесно може да се зарази со салмонела. Зготвеното пилешко чувајте го во фрижидер и изедете го истиот ден ладно. Не го загревајте, бидејќи лесно може да се претвори во отров.

Путерот, маслото и животинските масти имаат различна точка на разложување при топлина. Маслата и мастите за готвење користете ги само еднаш.

Печурките се лесно расипливи и ако не се изедат во текот на оброкот, подоцна може да се разложат на отровни материи, поради кои можете да завршите во болница.

Слични објави

Лејди Гага позира како киборг, ама гола: Фановите се прашуваат дали е ова најдобрата насловна страница на деценијата? (ФОТО)

Васко Спасоски

Шакира не губи време во изолација: Пејачката заврши курс на филозофија на познатиот Пен универзитет (ФОТО)

Еспресо

Таа е најконтроверзната македонска пејачка: Се слика гола и симулира се*с со сладолед (ФОТО)

Igor

Хелен Мирен и на 74 години знае што е мода: Со овој стајлинг таа ги воодушеви и девојките (ФОТО)

Igor

Кејти Холмс прозборе што преживувала по разводот од Том Круз

Еспресо

Холивудскиот пар создаде карантинско вино (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

11 − десет =

Слични објави

Јапонска техника: Потопете ги стапалата во овој раствор и исчистете го телото од сите отрови

Igor

Карлеуша го „запали“ Инстаграм! Пејачката во провокативно мини бикини (ВИДЕО)

Еспресо

Ова не ти е „Пајнер“: Водителот Миро Кацаров се скара со бугарска старлета во емисија (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Девојката која ги пишува најубавите текстови на македонската естрада има нова песна – „Најдоброто“ од Магдалена Ена Цветкоска! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Кејти Холмс на работ на банкрот: Ја продаде луксузната вила за да може да застане на нозе!

Еспресо

Совршената врска на манекенката Софија Ричи и Скот Дисик стои на стаклени нозе!

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian