Храна која може СЕРИОЗНО ДА ВИ НАШТЕТИ ако ја јадете во погрешно време

Имате одредени тегоби, но не знаете што ги предизвикува? Проверете ја оваа листа, можеби одговорот се крие во намирниците кои ги јадете.

Банани

Бананите содржат шеќер кој ќе ви даде налет на енергија, но по два часа не само што ќе бидете гладни, туку ќе почувствувате и замор. Кај луѓето со нервозни црева, бананата може да има спротивен ефект отколку кај оние со мирни, па да предизвика дијареја. Ако веќе не можете да замислите појадок без банана, комбинирајте ја со нешто масно, како на пример путер од јатки или со авокадо.

Кафе

Многу луше не можат да го започнат денот без кафе, но единствен бенефит од пиењето е само тоа што ќе развиете толеранција на кофеин. Затоа, подобро е да пиете кафе 2-3 часа после будењето, а да го избегнувате пред спиење.

Ориз

Оризот не треба да го јадете навечер, бидејќи содржи сложени јаглехидрати за кои треба повеќе време да се сварат во дигестивниот систем. Тој е одличен за ручек, бидејќи потоа веќе нема да ви прави тежина.

Млеко

Млекото не се пие наутро особено кога сте возрасни и го пиете заедно со појадокот. Кај децата нема изразено дејство, но кај возрасните тешко се вари и предизвикува болки во стомакот. Најдобро е да го пиете непосредно пред спиење, кога вашиот дигестивен систем е разработен по целиот ден.

Јатки

Тие се извор на здрави масти, ама не е добро да се јадат навечер. Јатките се добри за комбинација во појадокот или за првата ужинка меѓу појадокот и ручекот.

Месо

Месото е извор на проетини, но треба да внимавате со неговото консумирање наутро и навечер. Наутро немате доволно активни ензими кои ќе го сварат, а навечер може да ви пречи во спиењето. Најдобра опција е меѓу оброкот со месо и спиењето да има најмалку три часа.

Цитруси

Пиење сок од цитрусно овошје наутро е лоша идеја, бидејќи киселините кои ги содржи ја спречуваат апсорпцијата на хранливите состојки од оброците. Сокот од цедени цитруси треба да се пие по оброк.

Слични објави

Славната холивудска дива повторно помина ноќ зад решетки (ФОТО)

Igor

Лиам Хемсворт повторно заљубен – Тој ја заборави Мајли која му го скрши срцето (ФОТО)

Еспресо

Бајковито: Кога ќе видите каде живее Лидија Вукичевиќ, ќе се заљубите во нејзиниот дом веднаш (ФОТО)

Еспресо

НИКОЈ НЕ ДОЈДЕ: Пропадна моминската вечер на познатата актерка

Igor

СЕЗОНА НА СВЕЖИ ЈАГОДИ: Многу лесен рецепт за овошни мафини

Igor

Направете совршен божиќен Штолен

Слободен Печат

Остави Коментар

19 + 5 =

Слични објави

Нема да престанете да се смеете: Пејачот Џеј падна сред емисија (ВИДЕО)

Igor

Виктор Живојиновиќ реши да се смири: Ќе се жени помладиот син на Лепа Брена!

Еспресо

Ава Карабатиќ го објасни своето чудно однесување: 63% од луѓето кои се јавија на ескорт-огласот, се женети луѓе!

Васко Спасоски

Какви здолништа се „маст хев“ за оваа есен (ФОТО)

Igor

Бугарската фолк ѕвезда ги ПРЕПОТИ фановите со ВРЕЛИ фотки (ФОТО)

Igor

Овие дами го срушија интернетот: Најдраматичните објави за бременост на славните! (ФОТО)

Еспресо