ХАРМОНИЈА НА МИРИС И ВКУС: Штрудла со смокви (РЕЦЕПТ)

Овој десерт лесно се подготвува, а е вистинско слатко уживање за сите сетила.

Тесто:

300 гр бpашно
170 гр путер на собна температура
100 гр шеќер
50 гр мед
1/4 лажичка сода бикарбона
Малку сол
Малку цимет
Изрендана кора од еден лимон
Една лажичка екстракт од ванила
4 жолчки

Фил:

400 гр суви смокви
80 гр пире од јаболка
50 гр мед
Малку цимет

Подготовка:

Во сад изматете ги путерот, шеќерот, медот, кората од лимон, солта, екстрактот од ванила и циметот. Во текот на матењето додавајте ги жолчките една по една, додека да се соедини смесата.

Измешајте ги брашното и содата и додавајте лажица по лажица, додека матите со најниска брзина на миксерот. Тестото треба да биде многу меко.

Поделете го тестото на четири дела и обликувајте долгнавести форми од секое парче. Завиткајте ги во фолија. Тестото треба да отстои во фрижидер најмалку два часа.

За тоа време, исецкајте ги смоквите и изблендирајте ги заедно со пирето од јаболка и медот. Зачинете со цимет.

Оваа смеса ставете ја во готварски шприц.

Секое парче тесто исукајте го тенко и сечете правоаголници од околу 8 сантиметри. Вадете од тестото по потреба, бидејќи брзо омекнува.

На секој правоаголник ставете од филот на средина, па преклопете, така што краевите ќе бидат од долната страна. Штрудлите ставете ги во фрижидер да отстојат уште еден час.

Откако се добро изладени, наредете ги во плех за печење на хартија. Печете на 180 степени околу 15 минути.

Послужете откако се добро изладени.

Слични објави

Хит во најава: Александар Тарабунов – Тара ја претстави својата нова „SEÑORITA“

Васко Спасоски

Дара Бубамара го покажа задникот: Нејзините бујни гради паѓаат во втор план! (ФОТО)

ОВИЕ 8 ЗНАЦИ ПОКАЖУВААТ ДЕКА НА ЖЕНАТА ОЧАЈНО И ТРЕБА СЕКС: Не е шега, ова се сериозни здравствени проблеми!

Igor

Е, ова е газда: Погледнете што ќе направи Ед Ширан за своите вработени за време на пандемијата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Се сомневаат дека се самоубил: Сценаристот на „Грдата Бети“ пронајден мртов во хотелска соба

Слободен печат

Сузана Гавазова како Карди Би! Прво идат градите, па после таа… (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

Осумнаесет − седумнаесет =

Слични објави

Откриена причината за самоубиството на Стив Бинг: Чувствувал вина поради смртта на неговата девојка

Еспресо

Емина Јаховиќ за првпат прозборе за врската со турскиот милионер (ФОТО)

Igor

Цеца го објави првите фотографии од внукот Жељко: Среќна крштевка ангелу мој! (ФОТО)

Еспресо

СЕ БЕШЕ ГОТОВО ЗА 20 СЕКУНДИ, му немаше спас: Вака настрада раперот Гру!

Igor

Оваа ноќна мора нека биде позади нас: Карлеуша му упати поддршка на Ѓорѓе Давид кој заболе од корона! (ФОТО)

Васко Спасоски

Бојата на облеката ја отсликува вашата МЕНТАЛНА СОСТОЈБА и расположението

Igor