Фризерите советуваат: Овој тест од 10 секунди открива дали смеете да ја фарбате косата

Многу фактори влијаат на крајниот резултат на фарбањето на косата, но еден е клучен – косата мора да биде здрава за таа да изгледа добро.

Доколку ја фарбате косата во домашни услови, фризерите советуваат пред тоа да проверите во каква состојба е истата, со помош на овој едноставен тест.

1. Одвојте еден прамен од косата и измазнете го.

2. На праменот ставете неколку капки вода и набљудувајте колку време е потребно за тие да се впијат.

3. Доколку косата апсорбира вода за помалку од 10 секунди, тогаш кутикулата односно надворешниот слој на косата е премногу оштетен и косата нема правилно да се офарба.

4. Доколку на капките им се потребни повеќе од 10 секунди да се впијат, тогаш вашата коса е во добра “форма”.

Совет: На оштетување на кутикулите, покрај останатото, влијае и чешлањето на мокра коса, претераното третирање на косата со пегла, фигаро или фен, како и бланширањето. Поради сето наведено, косата ја губи својата влага и затоа пука.

За да и го вратите стариот сјај и здравје, намалете ја нејзината изложеност на врел воздух. Не фенирајте ја веднаш по миењето бидејќи тогаш косата е исклучително “кревка”.

Слични објави

Хороскоп за 28 октомври 2019 – Близнаците со успех на деловното поле, Шкорпиите ќе бидат повредени

Igor

Дневен хороскоп 15 октомври 2019, вторник

Igor

Мараја Кери го најави Божиќ со вирално ВИДЕО

Igor

„Смета дека парите може попаметно да се потрошат“ – Принцот Вилијам не дозволува семејството финансиски да му помага на Хари!

Еспресо

ВИСТИНСКИ ПРЕСВРТ: Животите на овие хороскопски знаци целосно ќе се сменат во октомври

Igor

Хали Бери објави видео кое ги шокираше обожавателите: Нема да поверувате дека оваа дама е во шестата деценија!

Еспресо

Остави Коментар

1 × четири =

Слични објави

Премиерно претставена песната со која Васил Гарванлиев ќе не претставува на Евровизија (ВИДЕО)

Еспресо

Покрај неа ги остави пороците и се откажа од алкохолот: Бен Афлек ужива со младата актерка! (ФОТО)

Еспресо

Колку пари би дале за овие патики?

Igor

Адријана Лима со оваа фотка го воодушеви светот: Прекрасна е! (ФОТО)

Igor

Добро размислете пред да готвите со алуминиумска фолија

Igor

Каролина Гочева го прослави 40-от роденден: Не е важно колкав е кругот, туку кој е во него! (ФОТО)

Еспресо