Еве поради што немате тен каков што посакувате

Дерматолозите предупредуваат дека со слатките особено треба да бидат претпазливи лицата кои се склони на акни и егземи, а ситуацијата може дополнително да се влоши доколку имате проблем и со алергии.

Доколку сакате да јадете слатки, а имате проблем со кожата, би било добро внесот на шеќер да го сведете на разумна мерка.

Кога конзумираме слатки нашиот организам го активира инсулинот кој е задолжен за регулација на нивото на шеќер во крвта, но тоа може да предизвика црвенило на кожата, особено на лицето и да поттикне воспалителни процеси. Дерматолозите предупредуваат дека особено би требало да бидат внимателни лицата кои се склони на акни и егземи, а ситуацијата може дополнително да се влоши доколку имате проблем со алергии.

Претераната конзумација на слатки на кои многумина се „слаби“ неретко доведува и до создавање на брчки. Па, одлучете сами. Убава кожа или уживање во неодоливиот „порок“.

Слични објави

Провокативната Кајли Џенер во минијатурно бикини ги рашири нозете, па ја спушти раката на незгодно место (ФОТО)

Еспресо

Принцот Џорџ и принцезата Шарлот не смеат да имаат најдобри пријатели во училиште, еве зошто…(ФОТО)

Еспресо

Беше НАЈУБАВОТО ДЕВОЈЧЕ во светот – Сега е уште ПОУБАВА, а има и дечко (ФОТО)

Igor

„Ти не носиш долна облека?“ Водителката сакаше да ја збуни гостинката со прашањето, но не успеа

Еспресо

Постхумни албум и сингл на Авичи

Igor

БРЕД ПИТ се повлекува од глумата и започнува НОВ БИЗНИС!

Igor

Остави Коментар

20 − Шестнаесет =

Слични објави

Исчезна глумицата Наја Ривера: 4-годишниот син бил сам на бродот, се претпоставува дека се удавила

Еспресо

Кијану Ривс првпат во јавноста со девојка: Дали верувате дека Александра е помлада од него?

Igor

Рецепт на денот: Овошен мус со чоколадо

Igor

Пејачката повторно провоцира: Ќе ве меѓепса деколтето на Елена Велевска (ФОТО)

Васко Спасоски

Познатата пејачка го оставила отворен задниот влез па ѝ украле накит во вредност од 270.000 евра

Igor

ЕВРОВИЗИЈА 2019: Вулверин од Финска, „Фроузен“ на дрога, секти, садо-мазо од најлошиот кошмар!

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian