ЕСЕНСКИ ДЕСЕРТ: Колач со грозје (РЕЦЕПТ)

Испробајте го овој вкусен десерт со свежо грозје. Многу е едноставен за подготовка.

Користете иста шолја за мерките.

Состојки:

Една шолја шеќер
Две и пол шолји брашно
Еден прашок за пециво
500 гр зрна грозје без семки
Половина шолја масло (и уште една лажица)
Четири јајца
180 мл јогурт

Подготовка:

Измешајте ги сувите состојки, па додавајте ги маслото, јајцата и јогуртот постепено. Мешајте со жица за тесто.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Ставете хартија за печење која сте ја намастиле со лажица масло. Излејте го тестото и одозгора наредете ги зрната грозје. Печете околу 40 минути.

Посипете со шеќер во прав.

Сочни печени домати (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Слични објави

Братот на Кејт Мидлтон поради неа е во ДЕПРЕСИЈА: Притисокот е неиздржлив

Igor

„Ќерка ти не ја пипнав поради тебе“! Луна Џогани веќе не може да трпи – поднесе кривична пријава против оваа пејачка (ФОТО)

Igor

Естер се разголе покрај базен: Во минијатурно бикини ги покажа градите и задникот (ФОТО)

Васко Спасоски

КАЈЛИ ГО ОСТАВИ ТРЕВИС? Се сликаа разголени, а сега таа продолжува соло! (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп за 22 март 2019, петок

Igor

СЕ НЕРВИРААТ ЗА СИТНИЦИ: Овие 5 хороскопски знаци може да полудат за секунда

Igor

Остави Коментар

седум + 4 =

Слични објави

Дапчевиќ од Белград: Седете дома, бидете здрави и чувајте се

Еспресо

Вистината за ХИМАЛАЈСКАТА СОЛ: Во овие митови не треба да верувате

Igor

Новиот спот на МАЈЛИ САЈРУС пренесува голема ПОЛИТИЧКА ПОРАКА (ВИДЕО)

Igor

Ќерките на Силвестер Сталоне уживаат на Јадранското приморје (ФОТО)

Igor

Мала астро школа: Како да си го одберете вистинскиот партнер за вас

Igor

Најмладата милионерка облечена само по чорапи на себе! (ФОТО)

Igor