Експертите откриваат дали треба да го миеме месото или не и каде грешиме кога го одмрзнуваме

Експертите се сложни во оценката дека ова не е ниту потребно ниту пожелно, а исто така инсистираат на квалитетна термичка обработка, која е клучна за отстранувањето на бактериите од површината на месото.

Сировите парчиња месо содржат одреден број на микроорганизми на површината, но нив секако не можеме да ги отстраниме со млаз вода. Важната причина зошто месото никако не треба да се измива пред подготовка, е тоа што сите бактерии ќе се „разлетаат“ по нашата кујна и на тој начин многу се зголемува ризикот од зарази.

Експертите истакнуваат и дека е далеку поважно месото да се подготвува на правилен начин:

„Тоа значи правилно термички да се обработи, а така ќе го отстраниме и најголемиот број на потенцијално штетни микроорганизми. Бактериите кои ќе ја преживеат температурата на печењето секако не би можеле да ги измиеме со млаз вода“.

Домаќинките често прават уште една грешка при подготовката на месо, а тоа е одмрзнувањето на истото на собна температура.

„Замрзнатото месо треба да се одмрзнува во обичен фрижидер, а никако на собна температура“, тврдат експертите.

Слични објави

Веќе има 7 милиони „лајкови“: Фотката на Кајли Џенер ќе ви го крене расположението (ФОТО)

Igor

Елена Петреска роденденот на својата ќерка Софија (3) го прослави на плажа (ФОТО)

Igor

Видео хороскоп за 4 јуни 2019: Близнаците ќе ги привлече некоја помлада личност

Igor

Хари и Меган својот син го „држат“ на веганска исхрана: Кралицата загрижена за здравјето на малиот Арчи

Еспресо

Мегзит стапува на сила на 31 март – Што по овој датум го очекува малиот Арчи?

Еспресо

Нова занимација за ова попладне – Кнедли со кајсии: Неодоливи, меки и неверојатно вкусни!

Еспресо

Остави Коментар

13 − девет =

Слични објави

Писмо од виртуозот на хармоника Златко Миладиноски, кое треба да го прочита секој музичар!

Васко Спасоски

Нора Шакири стана мајка: Добре дојде сине мој Ијан

Еспресо

Видео хороскоп за 14 мај 2019, вторник

Igor

КАРЛЕУША СО БИЗАРЕН ИЗГЛЕД: Разголена, мрежи и без долна облека! (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Том Хенкс поради сопругата ја смени верата и стана православен! Актерот летува каде што летуваат и Македонците (ФОТО)

Igor

Дојде, виде и победи: Биба Додева ги собра наградите на „Охридски трубадури“

Igor