Едноставна, а превкусна чоколадна торта од палачинки

Одлична торта од палачинки, со која ќе ги изненадите вашите сакани.

Потребни состојки за палачинките:

3 јајца

250 г брашно

200 мл млеко

прстофат сол

Потребни состојки за шлагот:

300 мл слатка павлака

3 лажици какао

3 лажици ванилин шеќер

1 лажичка екстракт од ванила

2 лажички ликер од лешник

Потребни состојки за чоколадна глазура:

100 црно или млечно чоколадо

100 мл слатка павлака

1 лажичка ликер од лешник

Начин на подготовка:

1. За подготовка на палачинките најпрво измешајте ги јајцата, солта и млекото, а потоа мешајќи непрекинато додавајте го и брашното. Смесата оставете ја половина час да отстои, а потоа во врело тавче со малку масло за готвење, печете една по една палачинка.

2. Слатката павлака изматете ја во голем сад, спрема упатството на нејзиното пакување. Постепено додека матите додадете го ванилинот шеќер, а потоа и какаото. Додајте ги и ликерот од лешник и екстрактот од ванила и мешајте додека не добиете еднолична смеса.

3. Редете ги палачинките една врз друга, а меѓу секоја мачкајте по еден слој од филот.

4. Чоколадото исечкајте го на коцкички и ставете го во сад. Слатката павлака ставете ја во лонец на оган додека не почне да врие, а потоа прелијте го чоколадото со неа. Веднаш почнете да мешате додека не добиете еднолична смеса, а на крајот додадете го и ликерот.

5. Глазурата истурете ја врз наредената торта, а дополнително тортата можете да ја декорирате со цели или мелени лешници.

Слични објави

Готово за 5 минути: Чоколадни коцки со ореви

Igor

Вниманието на присутните беше вперено само во неа: Џорџина блескаше на еден од најважните настани на Роналдо (ФОТО)

Еспресо

Евровизија 2019: ТАМАРА блесна и на втората проба (ФОТО)

Igor

Српската манекенка која ја поврзуваа со проституција уживала на роденденот на Нејмар (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова не го прават ни шеиците! Сораја ги „полеваше“ со пари пејачите на нејзиниот роденден (ВИДЕО)

Igor

ЈЕЛЕНА И ДУШКО ПО СКАНДАЛОТ СО СОРАЈА: За едно се согласни и двајцата

Igor

Остави Коментар

5 × 2 =

Слични објави

Нема теорија во овој страшен лик да го препознаете едниот од најубавите актери на светот! (ФОТО)

Еспресо

Секој има свои квалитети – Еве што можете да научите од секој хороскопски знак!

Igor

Apple часовник кој чини повеќе од Порше

Igor

Никола Којо: Заминувам од Србија, ние сме бедници кои живеат по правилата на политичарите

Igor

Шер: Стареењето воопшто не е забавно, буквално го мразам

Еспресо

СИТЕ ГИ ЧУВААТ ЈАЈЦАТА НА ВРАТАТА ОД ФРИЖИДЕРОТ, а не се свесни каква грешка прават„ Еве зошто тоа е најлошото место!

Igor