Две маски од само 3 состојки: Подочниците исчезнуваат за една недела

Направете ги овие маски и победете ги темните кругови околу очите…

Подочниците се порака дека нашето тело трпи некои промени, најчесто се последица на замор и непроспиени ноќи.

Некои луѓе се поподложни на нив од другите, а сето тоа влијае и на изгледот на лицето. За да се ослободите од непријатните темни кругови околу очите, направете ги овие две природни маски.

Маска со компир

Компирот е полн со витамини и минерали кои го отстрануваат заморот на кожата од лицето, подочниците и брчките. Станува збор за зеленчук кој го освежува и го омекнува тенот и одговара на било кој тип на кожа.

Овој третман е одличен во случај очите да ви се црвени и водени од премногу време поминато на компјутер.

– компирот излупете го, измијте го и исецкајте го.
– нанесете свежи кришки на очите и оставете ги да стојат околу 15 минути.
– отстранете ги од очите и измијте ги со ладна вода.

Постапката можете да ја повторите наутро и навечер. На тој начин резултатот ќе биде уште повидлив, па подочниците ќе исчезнат за само една недела.

Маска со кафе и кокосово масло

– Помешајте малку кафе со неколку капки кокосово масло
– Со краевите на прстите, нанесете од смесата на подрачјето околу очите и втријте ја со нежни кружни движења.
– Оставете ја маската на лицето 10-15 минути, додека целосно да се исуши.
– Отстранете ја маската со помош на туфер или хартиени марамчиња.
– Измијте се на вообичаениот начин и доколку сакате нанесете на лицето хидратантна крема.
– Повторувајте ја постапката неколку пати неделно

Комбинацијата од кафе и кокосово масло ќе ви помогне да се ослободите, не само од подочниците, туку и од поткожните воспаленија и отоците.

Слични објави

Елена Ристеска е една од ретките која може да објави ваква фотографија (ФОТО)

Васко Спасоски

ФОТО: Една од најплатените и најубави жени во Холивуд наполни 36 години – Да се потсетиме како се менуваше таа низ годините

Еспресо

Меган Маркл го напаѓа кралското семејство: Не ме заштитија за време на бременоста!

Еспресо

Секси е благ збор: Сузана Гавазова се соблече на крајот од летото (ФОТО)

Igor

Кајли објави слика од трудничкото стомаче! (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп за 21.10.2019: Вагите во потрага по авантура, турбулентен ден за Близнаците

Igor

Остави Коментар

четири + седум =

Слични објави

Хајди Клум во незавидна ситуација: Едвај го додржа фустанот (ВИДЕО)

Еспресо

„Му купив гаќи и патики, дека немало таму“: Весна Бејби се збогуваше со синот и објави емотивна порака! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Кевин Харт копија на The Rock! (ФОТО)

Igor

Наташа Беквалац објави фотографија додека се бања (ФОТО)

Еспресо

(ФОТО) Тамара си стои на зборот: Го истетовира делот од химната што не го испеа!

Васко Спасоски

Познатиот јутјубер „PewDiePie“ е прогласен за најубав маж за 2020 година

Еспресо