ДОБРИ ВЕСТИ: Пицата е одличен избор за појадок

Уште од почеток да нагласиме дека иако не се работи за најздравиот начин да се почне денот, сепак ако повремено изедете парче пица за појадок, нема да имате никаква штета од тоа.

Сепак, нутриционистите се согласни дека парче пица е подобро од житните плочки кои се полни со вештачки шеќери и подобрувачи на вкусот.

Едно средно големо парче пица содржи доста помалку шеќери од производите кои вообичаено ги јадете за појадок. Можете да изедете и две без да имате голема грижа на совеста.

Благодарение на сирењето, кашкавалот и печурките, со пицата ќе внесете и јаглехидрати. Ситуацијата е уште подобра доколку има зеленчук на пицата, на пример домат, пиперка или кромид.

За разлика од ова, во житариците со млеко речиси и да нема доволно масти, ниту пак зеленчук. Во просек, едно парче пица има иста енергетска вредност како и чинија со мусли со млеко.

Слични објави

Љубовните походи на пребогатиот бизнисмен: Бил со Наоми Кемпбел и со Хајди Клум, а сега љуби 49 години помлада убавица (ФОТО)

Igor

Водителката Марјана објави фотка во бикини и призна што и недостига највеќе! (ФОТО)

Еспресо

Главата на популарната кукла со ликот на Лепа Брена на аукција: Почетната цена само 99 динари, а тука е и целата барбика! (ФОТО)

Еспресо

Пробајте ги највкусните солени крофни од тиквички (ВИДЕО)

Igor

Памела Андерсон демантираше дека поранешниот сопруг ѝ ги платил долговите, но откри колку навистина ѝ дал!

Васко Спасоски

Славната актерка во четвртиот стадиум од ракот: „Плачам од болки“ (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

четири × оне =

Слични објави

ПРИНОВА КАЈ ЃОКОВИЌ: Новак и Јелена ќе добијат трето дете?

Igor

Поранешната сопруга на холивудскиот злоставувач најде нова љубов (ФОТО)

Еспресо

Кралицата Елизабета донела остра забрана за Меган Маркл

Igor

ПРЕЖИВЕА АГОНИЈА, ГО ИЗГУБИ БЕБЕТО, а сега актерката е пак бремена на 43 години

Igor

Актерката Лори доби два месеци казна затвор за учество во измамата која ги стресе САД

Еспресо

Зошто косата го губи сјајот?

Igor