Длабински чиста кожа: Домашен пилинг од кокосово масло и сода бикарбона кој прави чуда!

Кокосовото масло е едно од најкористените природни масла кои можете да ги користите, а сода бикарбоната е силен пилинг за лицето, па така заедно се добитна комбинација!

На пазарот постојат бројни производи за нега на кожата кои „ветуваат“ дека ќе ја обноват нашата „природна убавина“, ќе ја направат нашата кожа „беспрекорна“ и ќе ни помогнат да се „збогуваме со акните“. Меѓутоа, повеќето од нив се преполни со опасни хемикалии, чии имиња ни се целосно непознати.

Па токму поради тоа, не ризикувајте и не трошете еден куп пари, направете си домашен здрав пилинг за вашето лице кој навистина е делотворен.

Домашниот пилинг содржи две состојки: сода бикарбона и кокосово масло.

Кокосовото масло е едно на најкористените природни масла кои можете да ги користите, бидејќи има силни антимикробни, хидратантни и антибактериски својства. Тоа ќе го исчисти вашето лице и ќе ги елиминира мозолчињата. Освен тоа, ова здраво масло третира различни состојби на кожата, вклучувајќи псоријаза и егзема.

Сода бикарбоната е силен пилинг за лице, кој ќе ви помогне да ги елиминирате митесерите, да ги ублажите изгорениците од сонце, да се изборите против различните проблеми на кожата и да ја омекнете кожата.

Еве како да направите домашен пилинг од кокосово масло и сода бикарбона:

Состојки:

– 1/2 шолја кокосово масло

– 1/2 шолја сода бикарбона

Упатство: Во мала, плитка чинија или друг соодветен сад, помешајте ги состојките додека да добиете хомогена смеса. Користете ја за да го исчистите лицето како што обично правите и ќе искусите неверојатни промени.

Слични објави

УШТЕ ЕДЕН ВО НИЗА! Легендарниот Роберт Де Ниро обвинет за злоставување!

Igor

Имате акни на грбот? Проверете дали и вие ја правите оваа грешка

Igor

Сопругата на Алек Болдвин имаше втор абортус за седум месеци, семејството во тага! (ВИДЕО)

Igor

Хороскоп за 12 јуни 2019: Девиците ќе ги мачи несоница, а вагите ќе научат корисна лекција

Igor

ВИДЕО: Селин Дион ја доби својата прва филмска улога

Васко Спасоски

Брз и лесен колач со чоко-лешник крем и кокос (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

тринаесет − 2 =

Слични објави

Победничката од „Ѕвездите на Гранд“, Џејла Рамовиќ слави полнолетство! (ФОТО)

Еспресо

Карлеуша во најатрактивниот фустан досега (ФОТО)

Igor

Сочна и вкусна: Пита со праски и суво грозје (РЕЦЕПТ)

Igor

Со црево на плажа: АЊА ВЕТЕРОВА ја испира негативната енергија (ВИДЕО)

Igor

НАПРАВЕТЕ И ГО ОВА НА ЖЕНАТА И ЌЕ БИДЕТЕ НЕЈЗИН КРАЛ: Само една работа ве дели од МАЈСТОР ВО КРЕВЕТОТ!

Igor

Доли Партон: Пример за изгледот ми е проститутка!

Еспресо