Директно од кујната на баба: Меки полнети мекици

Потребно е:

– 200 мл млака вода

– 300-350 гр брашно

– сол, малку шеќер

– малку квасец

Фил:

– 150 гр кашкавал

– 100 гр шунка

– малку кечап

Подготовка:

Заместе меко тесто и оставете го малку да отстои, па исукајте го на работната маса во форма на тенок правоаголник.

Сечете го на поголеми коцки па во секоја коцка ставете од кашкавалот, шунката и малку кечап.

Замотајте и добро притиснете од сите страни со цел филот да не истекува.

Оставете ги 10 минути да одморат и пржете ги во длабоко масло.

Вадете ги на салфети кои ќе го упијат вишокот маснотија.

Пријатно!

 

Слични објави

Статистиката не лаже: Луѓето веќе започнаа да го слушаат божиќниот хит на Мараја Кери!

Васко Спасоски

Ал Пачино доживеа незгода: Се засопна и падна на црвениот тепих! (ФОТО)

Еспресо

Кончита Вурст најголемо изненадување на Евровизија: Веќе нема долга коса и фустан, а обожава да е без долна облека!

Еспресо

Видео хороскоп 24 јули 2019, среда

Igor

Били Ајлиш во војна со „хејтерите“ „Замолчете, не ме исмејувајте!“

Еспресо

МАТЕМАТИЧКА ГРЕШКА НА БЕЛОРУСИЈА ја чинеше Македонија победа во делот на жирито

Igor

Остави Коментар

6 − 5 =

Слични објави

Горди сме на нашиот мал Пикасо – Ана Ивановиќ објави емотивна семејна слика од својот дом (ФОТО)

Еспресо

Пола балканска естрада дојде на вечерашниот концерт на Северина, а и Хурем ја бодри својата пријателка! (ВИДЕО)

Igor

Зошто го правиш тоа на твои години? СИНДИ КРАФОРД СЕ СОБЛЕЧЕ ГОЛА и стана мета на непријатни коментари (ФОТО)

Igor

Овој пат не е во друштво на Јелена Карлеуша: Душко Тошиќ објави фотографија на Инстаграм!

Еспресо

Анастасија Ражнатовиќ направи драстична промена на себе: Никој не ја видел во вакво издание! (ФОТО)

Еспресо

Елена Ристеска со последната објава ќе ве расплаче: „Ќе те погоди како нож во гради кога ќе погледнеш кој е на сликата“ (ФОТО)

Igor