Десерт што го јаделе на Титаник: Пудинг за сладокусци

Состојки:
2 кисели јаболки
4 жолчки
500 мл млеко
1 лажичка ѓумбир
80 гр суво грозје
160 гр шеќер
1 лимон
1 лажичка путер
1 ванила

Подготовка:
Јаболките излупете ги и исечете ги на парчиња. Додајте го сувото грозје, сокот од лимон и ѓумбирот.
Во тава на растопен путер кратко пропржете ги јаболката, сувото грозје и двете лажички шеќер. Ставете ја содржината во поголем длабок сад.
Сварете го млекото и остатокот од шеќерот. Кога шеќерот ќе се растопи тргнете го од шпоретот.
Матејќи со миксер во сад со млеко додајте ги жолчките и екстрактот од ванила. Со оваа смеса прелејте ги јаболката и сувото грозје, па печете 40 минути на 200 степени.

Слични објави

ПЕТ РАБОТИ кои не сте ги знаеле за Вера Мештеровиќ: Во лето се грејам со фен

Igor

Се „фатиле“ за врат: Ана Николиќ го посетила Раста во затвор, па морало да реагираат стражарите!

Васко Спасоски

Семејството откри: Катрин Денев доживеала мозочен удар

Igor

Брзи палачинки

Igor

Се жени братот на АНА ИВАНОВИЌ, а ОВА ПРАВИЛО ги вчудоневиди сите поканети

Igor

Деми Мур „фати“ Србинка! Парот објави фотка со нивната ќерка? (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

5 + 17 =

Слични објави

Џеј Ло открива правила што мора да ги следи секоја вистинска дама

Igor

Бебето кое цел свет сакаше да го види – Шајло Џоли Пит напoлни 14 години

Еспресо

Ози Озборн се присети на ноќта кога сакал да ја убие сопругата: Дојдовме до заклучок дека мора да умреш!

Еспресо

Мајката на Кристијано Роналдо итно пренесена во болница

Еспресо

Едвај одеше во фустан стар 56 години: Дојде по награда, ама доби уште една за која сите и се смеат (ВИДЕО)

Igor

Адел откри кога ќе објави нов албум! (ВИДЕО)

Еспресо