Дерматолозите советуваат: Лицата со проблематична кожа да го исфрлат шеќерот

Ако сте љубител на слатки, а имате проблем со кожата, внесот на шеќер треба да го сведете на разумна мерка.

Дерматолозите предупредуваат дека со слатките особено треба да бидат претпазливи лицата кои се склони на акни и егземи, а ситуацијата може дополнително да се влоши доколку имате проблем и со алергии.

Консумирањето слатки во организмот го активира инсулинот кој е задолжен за регулација на нивото на шеќер во крвта. Тоа може да предизвика црвенило на кожата, особено на лицето.

Слични објави

Сочни полнети пилешки ролнички, нема да можете да им одолеете

Igor

Блејк Лајвли го избриша својот Инстаграм, а потоа се појави ова видео! (ВИДЕО)

Igor

Хуманост на дело: Опра Винфри донира 10 милиони долари во борбата со коронавирусот

Еспресо

Најлесно ДОБИВААТ СЕКС мажите кои ги поседуваат овие 4 карактерни особини

Igor

Новиот спот на „Рамштајн“ предизвика бурни реакции кај публиката

Igor

Само со ЕДНА ЧАША од ОВОЈ пијалак ќе ги решите проблемите со несоницата

Igor

Остави Коментар

12 + единаесет =

Слични објави

СЕ РАЗГОЛЕ ВО ШЕСТАТА ДЕЦЕНИЈА: Деми Мур призна низ каков пекол поминувала неколку години

Igor

Станија се соблече гола, па објави фотографија на која непознат маж ја држи за рака, а како коментар напиша: „Киднапирана“ (ФОТО)

Пита со спанаќ која и Софија Лорен ја подготвува (РЕЦЕПТ)

Igor

Брајан Адамс го шокираше светот : Поради алчните гадови кои јадат лилјаци сè е на чеќање

Еспресо

Се сеќавате на убавата Росалинда? Погледнете ја како позира во проѕирен фустан под кој нема ништо! (ФОТО)

Васко Спасоски

Еден од најмоќните луѓе во шоубизнисот три години нема мобилен телефон

Еспресо