ДЕРМАТОЛОЗИТЕ СЕ СОГЛАСИЈА: Ова ѝ се случува на кожата кога внесувате премногу шеќер

Сè што ќе внесете преку храната, влијае и врз изгледот на вашата кожа.

Таа открива многу за нашите навики, вклучително и прехранбените. Најголем непријател на здравиот тен е рафинираниот шеќер и јаглехидратите од грицките, брзата храна и десертите.

Шеќерите се „врзуваат“ за колагенот и еластинот и создаваат процес наречен гликација, а чија последица се воспаленија, недостаток на колаген и појава на брчки.

Исто така, се насобираат и масти во сврзното ткиво и тоа го губи квалитетот. За да се подобри квалитетот на кожата, во исхраната треба да бидат застапени овошје, зеленчук, житарици, јатки, семиња, мешунки, риба, посно месо и нискомаслени млечни производи.

Минерали кои треба да ги внесуваме се и калциумот, железото, магнезиумот, натриумот, калиумот, манганот и цинкот.

Слични објави

Зошто Никол Кидман и УДИРАЛА ШЛАКАНИЦИ на својата мајка? (ВИДЕО)

Igor

Дејвид Бекам со поддршка за принцот Хари и Меган Маркл: Тие заслужуваат да бидат среќни!

Еспресо

НЕПРИСТОЈНО ЉУБОПИТНИ: Овие хороскопски знаци не ја почитуваат туѓата приватност

Igor

ЈА ПРЕКИНАА ПАРНИЦАТА: Популарниот пар останува во брак?

Igor

АМЕРИКАНЦИТЕ ЈА САКААТ ЕВРОВИЗИЈА? Еве кога планираат да се организира во САД!

Igor

КНЕДЛИ ОД СПАНАЌ: Вкус кој нема да го заборавите (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

4 × 4 =

Слични објави

Елена Ристеска со последната објава ќе ве расплаче: „Ќе те погоди како нож во гради кога ќе погледнеш кој е на сликата“ (ФОТО)

Igor

Пирс Броснан заблеска во елегантно одело, а неговата необична брада веднаш „им падна во очи“ на сите (ФОТО)

Еспресо

Ј.К. тврди: Личност со име Врањеш О. е виден во автомобил пред мојата куќа, ја известив полицијата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Први фотографии од свадбата на Џастин Бибер: Хејли во венчаница како од соништата!

Igor

НА ШМИНКАЊЕ СО ЗОКА – трет дел

Igor

РИЈАНА ПРЕСЕЧЕ: Пејачката ја прекина тригодишната врска со милијардерот Џамил

Еспресо