Чоколадни колачи со путер од кикирики (РЕЦЕПТ)

Навистина ќе ги засакате овие посни колачи и често ќе ги правите и тоа не само за гости.

Потребни состојки:

225 гр маргарин
170 гр мелени посни бисквити
200 гр шеќер во прав
250 гр путер од кикирики (и уште четири лажички настрана)
250 гр посно чоколадо

Подготовка:

Во сад со средна големина измешајте ги маргаринот, мелените бисквити, шеќерот во прав и путерот од кикирики. Мешајте додека не се соедини смесата и потоа нанесете ја во плех за печење обложен со хартија. Притиснете ја смесата за рамномерно да се распореди.

На пареа растопете го чоколадото со четирите лажици путер од кикирики и мешајте додека не се соедини смесата. Прелијте врз слојот од путерот од кикирики и кекс.

Оставете да се стврдне, изладете во фрижидер и исечете на коцки.

Слични објави

Почина еден од омилените членови на серијата „Модерно семејство“!

Еспресо

ЏОНИ ДЕП ГО ВОЗВРАЌА НАПАДОТ: Си ги нацртала модринките за да ме оцрни!

Igor

Светот зборува за скриената порака во ланчето на Меган Маркл! (ФОТО)

Еспресо

Дневен хороскоп 03.10.2019, четврток

Igor

Лицата родени во овие два хороскопски знаци никогаш не знаат да се релаксираат

Igor

Родени шефови – Тие се најупорните и најдоминантните хороскопски знаци!

Igor

Остави Коментар

четиринаесет − 10 =

Слични објави

Видео хороскоп за 9 јули 2019, вторник

Igor

Ова е новиот Дарко Лазиќ – Пејачот се „преполовил“, направил операција на желудникот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Новак Ѓоковиќ во Хрватска запеа песна од Оливер Драгојевиќ (ВИДЕО)

Igor

Природа или естетска хирургија? Руската Анџелина Џоли го маѓепса светот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Уште аплаузи недостигаа! Оваа атрактивна девојка се прошета како да е на модна писта (ФОТО)

Igor

Некој го купил смачканиот автомобил на Дарко Лазиќ, а причината е бизарна

Igor